Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Sueddeutsche Zeitung": Przeciwnicy suwerennej Europy mogą wyjść z UE

Czy konsekwencją sporu Polski z UE będzie Polexit? (Fot. Thinkstock)
Pomiędzy pojęciem narodowej suwerenności w rozumieniu Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana a ideą 'suwerennej Europy' Emmanuela Macrona istnieje ogromna przepaść. Kto nie chce takiej Europy, ten może opuścić UE - donosi 'Sueddeutsche Zeitung'.
Reklama

Autor komentarza, brukselski korespondent gazety Daniel Broessler, zwraca uwagę, że Morawiecki wybrał na cel swojej pierwszej dwustronnej wizyty Węgry premiera Orbana, co było "przesłaniem skierowanym do całej Europy", podczas gdy prezydent Francji Macron z pierwszą wizytą pojechał do Berlina, do kanclerz Angeli Merkel.

"Macron i Merkel po jednej stronie, Morawiecki z Orbanem po drugiej? Za pomocą tego przeciwieństwa nie da się, co prawda, opisać całości różnorodnych konfliktów, które wstrząsają Unią Europejską na początku decydującego 2018 roku. Wskazuje ono jednak na głębokie pęknięcie, które grozi Europie" - zwraca uwagę Broessler.

Zdaniem autora, najważniejszym problemem trapiącym Europę nie jest ani brak rządu w Niemczech, ani reforma strefy euro czy spór o politykę migracyjną. "Unii Europejskiej grozi utrata świadomości tego, czym jest i czym ma być" - podkreśla Broessler.

"Bezprecedensowa decyzja o uruchomieniu wobec Polski Art. 7 traktatu unijnego wynika z tej właśnie refleksji" - uważa niemiecki dziennikarz. Jego zdaniem, Polska nie musi się obawiać utraty prawa głosu, gdyż należy się liczyć z wetem ze strony Węgier.

"Konflikt dotyczy jednak nie tylko Polski i likwidacji niezależnego sądownictwa w tym kraju. Chodzi o to, czy UE pożegna się ze swoimi zasadami. Mówiąc jasno: chodzi o to, czy Unia sama siebie zlikwiduje" - zwraca uwagę Broessler.

"Podczas kryzysu uchodźczego nacjonaliści rządzący w Polsce i na Węgrzech podnieśli kwestię migracji do rangi problemu egzystencjalnego i odwrócili w ten sposób uwagę od swojego rzeczywistego zamiaru: przebudowy państwa i społeczeństwa w taki sposób, by utrudnić czy wręcz uniemożliwić demokratyczną zmianę władzy" - kończy dziennikarz "SZ".

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   5 stycznia, 11:01

   no i będzie że tylko Polska dla Polaków spakowani ?

  • Antyczytelnik
   5 stycznia, 11:19

   A ty spakowany? No to raz dwa bo mało czasu zostało.

  • An
   5 stycznia, 12:47

   pisowcy juz dawno wyszliby z unii i wprowadzili ustroj jaki jest w korei pol. Na szczescie ludzie na to nie pozwola. Miejmy nadzieje,ze w nastepnych wyborach nie beda wiekszoscia w sejmie./bojkot ich partii i zmian w konstytucjii/ Wyobrazcie sobie ze na skutek polityki pis,kiedy zjedziesz do Polski nie znajdziesz tam zajecia bo przyjaciele zza wschodu opanuja wszystko.I co wtedy???. Pis to nie partia dbajaca o Polske ,Polakow. Oni bronia interesow ukraincow. To nalezy definitywnie zmienic przy nastepnuch wyborach.0

  • Ewa
   5 stycznia, 13:22

   Niestety 500+ kupi krotkowzrocznych ludzi poraz kolejny. W Polsce jest tez dużo osób, jak Farage obwiniających UE o całe zło i myślą, ze bez Unii w Polsce byłoby lepiej. Im więcej czytam historii tym bardziej kocham i doceniam UE,wstyd patrzeć na to jak jesteśmy reprezentowani, ale to nie pierwszy raz gdy Polska zamiast współdziałać i budować wolała dzielić i rujnować. Mamy wpajane od najmłodszych lat, ze przecież my zawsze byliśmy bohaterami i obrońcami, a inni nas tylko krzywdzili. Stad niestety wynika tez ten opór przeciw Niemcom(bo to mordercy) Francji( bo to tchórze)itd....

  • THC
   5 stycznia, 13:37

   Koniec demokracji w polsce. Kulturowo i mentalnie polska i polacy nigdy sie nie zmienia. Dlatego nikt nie chce z polakami miec nic wsolnego w UK. Pakowac sie, bo jeszcze tylko rok wam zostal. A jak tam rezydenturki? hue hue hue ;D

  • THC
   5 stycznia, 13:50

   @Oii: i po co bylo w 1939 jechac z szabelka na czolg? Teraz nie bylo by problemu. hue hue hue

  • THC
   5 stycznia, 14:07

   @PabloWhodini: wykorzystywac? A moga, dlatego ze polska nie jest potega militarna w europie. Nie ma nic za darmo. Jak polska nie byla by w EU, mogl bys pomazyc o pracy na zmywaku w UK.

  • Tyle
   5 stycznia, 14:46

   Polska dla cebulaków- oto wizja suwerennej Polski PiS

  • THC
   5 stycznia, 15:19

   Przepraszam tu wszystkich zgromadzonych ale przyznaję, że jestem tępym, skończonym debilem. Tą głupotę odziedziczyłem po swoich rodzicach i nawet lekarz potwierdził, że mój kretynizm jest genetyczny i nie można z tym nic zrobić. Moja dodatkowa frustracja wynika z tego iż nic mi w życiu nie wyszło oprócz włosów. Tak więc jeszcze raz wszystkich przepraszam i nie zwracajcie na mnie uwagi gdyż jestem tylko i wyłącznie skończonym kretynem. Pozdrawiam wszystkich Polaków na Londynku i w UK, kocham was:)) Wasz głupi ale oddany THC.

  • Nadz Dr HaB Prof Morgens
   5 stycznia, 15:27

   Jeśli Europa będzie dalej zmierzać w tym kierunku to nie widzę innego wyjścia jak opuścić jej spaczone szeregi i odgrodzić się murem jak trump od meksyku ;D.
   Polski rząd powinien się skupić na jak najszybszym uniezależnieniu się energetycznym od nikogo , pójść w elektrownie atomowe i dozbroić jak najszybciej armie w bron nuklearna z lodziami podwodnymi by żadna menda nawet nie myślała o zbrojnej potyczce bo dostanie pare głowic na ryj i możemy wychodzić :D

  • THC
   5 stycznia, 16:14

   Jestem że wsi to widać,słychać i czuć.
   Tak to jest jak się ze wsi człowiek wyrwie, to nawet matki swojej nie chce znać.Wkoncu plebs.. czyli moja rodzina nic mi nie dała i dlatego tu wyjechałem.Szkoda że szkoły nie skończyłem ,bo matka na busa nie miała. Pozdrawiam ja...cebulak,plebs z polskiej wsi.

  • Buuu haha
   5 stycznia, 16:21

   Oczywiście że Polacy się nie zmienią Thc,zawsze miastowi będą tepic wieśniaków .
   Świnie karmić idź a nie pouczaj tu ludzi.Spakowany do plastyka hahaha ,w tą swoją torbę w linię ?? Inni maja przynajmniej możliwość korzystania z życia ,a Ty się kisisz SAM z tym flakiem w gaciach.

  • Jan trzeci Sobieski
   5 stycznia, 18:05

   Thc twoje posty sa bardzo kreatywne i pouczające jak z czlowieka mozna stac sie skonczonym kretynem, nedzna imitacja małpo-luda. Flak w gaciach i flak umyslowy. W CZASZCE TYLKO HULA WIATR !

  • Ultravox2010
   5 stycznia, 21:29

   Masz racje EWO.W referendum o przystapieniu Polski do UE glosowalem "przeciw",bo uwazalem ze Polska nie nadaje sie do tego towarzystwa.Pozniej docenilem zalety bycia w UE i jej dobrodziejstwa.Dzisiaj patrzac na to co robi polski pseudorzad uwazam,ze wiele lat temu mialem jednak racje-Polacy nie dorosli do takich rzeczy.Winna jest komunistyczna przeszlosc,ale tez sama Unia popelnila bledy w temacie imigracji.Masz jednak racje w temacie mydlenia oczu (500+).Powinno sie to nazywac zasilkiem rodzinnym a nie MEDIALNO-WYBORCZYM szuuumem.Dobrze,ze to biednym polskim dzieciom dali,ale ?????

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama