Successes of Polish canoeists in Switzerland

Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski w Lucernie (Fot. Polskie Wiosła PZTW)
The runners-up from last year from Sarasota Mateusz Biskup and Mirosław Ziętarski won the competition of double doubles in Lucerne, where the last round of the rowing World Cup takes place. Earlier the second Polish female foursome took second place.

Biskup i Ziętarski rozpoczęli wyścig o podium spokojnym tempem, pozwalając Niemcom i Holendrom na skrajnych torach na osiągnięcie przewagi. Po 500 metrach i na półmetku biało-czerwoni zajmowali czwartą lokatę, po 1 500 m - trzecią. W końcówce nie tylko obronili się przed atakiem dwójki z Nowej Zelandii, ale też dogonili i wyprzedzili prowadzących od startu Niemców. Ostatecznie uzyskali wynik 6.18,86 i byli od nich szybsi od prawie sekundę. Na trzeciej pozycji finiszowali Szwajcarzy -6.20,15.

W pierwszym wczorajszym finale z udziałem biało-czerwonych na drugim miejscu uplasowały się Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann - również srebrne medalistki mistrzostw świata na Florydzie. Uzyskały czas 6.29,28 i ustąpiły tylko prowadzonym przez trenera Marcina Witkowskiego Niemkom - 6.27,28.

W ostatnim dniu odbędą się jeszcze cztery finały A z udziałem biało-czerwonych osad.

Do startu w Szwajcarii zgłoszono łącznie 12 polskich osad. W sobotę trzecią lokatę w jedynce wagi lekkiej zajęła Katarzyna Wełna. Pozostali reprezentanci nie zdołali awansować do finałów A, tj. do czołowych szóstek.