Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Straż przybrzeżna jak "darmowe taksówki" dla nielegalnych imigrantów

Straż przybrzeżna jak "darmowe taksówki" dla nielegalnych imigrantów
Zdaniem eksperta, Wielka Brytania powinna zmienić swoje podejście do przypływających przez kanał La Manche nielegalnych imigrantów. (Fot. Getty Images)
Imigranci uratowani na Kanale La Manche powinni być odsyłani do Francji - twierdzi były szef służb imigracyjnych. Zdaniem Davida Wooda, nielegalni imigranci używają straży przybrzeżnej jako 'darmowej taksówki'.
Reklama

Specjalista skrytykował brytyjskie MSW (Home Office) za przyczynianie się do eskalacji kryzysu – w ciągu zaledwie 2 miesięcy na kanale uratowano prawie 400 imigrantów. Ostrzegł także, iż jeśli Wielka Brytania nie wzmocni patroli wód, ludzie mogą przypłacać to życiem.

“Musimy to przerwać, inaczej problem będzie narastał. Sposobem na to jest odsyłanie wyłapanych imigrantów do Francji. Jeśli będziemy to robić od razu, to uświadomią sobie, że zapłacenie przemytnikom £5 tys. nic nie daje” - zaznaczył były szef służb imigracyjnych.

Obecnie, jego zdaniem, przestępcy nie mają czego się obawiać.

“Wiedzą, że wystarczy gdy ich klienci dotrą do połowy kanału, a resztę zrobi za nich straż przybrzeżna. Brytyjskie służby graniczne, straż przybrzeżna i łodzie ratunkowe są wykorzystywane jako usługi taksówkarskie dla imigrantów. Będzie wielki płacz i zawodzenie, kiedy łódka z 12 imigrantami zatonie i wszyscy zginą” - przestrzegał David Wood w rozmowie z “Daily Telegraph”.

Przemytnicy narażają życie ludzi, wybierając na swoje akcje święta, kiedy wody są słabiej strzeżone. Wood zaapelował do ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida o wzmocnienie patroli.

Jak wynika z oficjalnych danych, od początku listopada służby przejęły 282 osoby, w tym 82 w Boże Narodzenie. Dane te nie obejmują osób, którym udało się samodzielnie przepłynąć kanał.

“Nie zdziwiłbym się, gdyby całkowita liczba była o 50% większa – około 450-500 osób. Obecnie słyszy sie tylko o tych przejętych przez Royal National Lifeboat Institution lub straż przybrzeżną. Służby graniczne nie publikują swoich danych. Prócz tego są osoby, które przepłynęły kanał niezatrzymywane. O nich nigdy nikt się nie dowie” - poinformowała “The Sun” Lucy Moreton z Immigration Services Union.

Zgodnie z przepisami unijnymi, Wielka Brytania ma prawo odsyłać do Francji imigrantów uratowanych na morzu, ponieważ jest to punkt, z którego wyruszyli. Obecnie dzieci są przekazywane brytyjskim służbom socjalnym, a dorośli urzędom imigracyjnym.

 

  Komentarze


  • Raze
   28 grudnia 2018, 15:56

   Świetny pomysł wywalić EU fachowców, a w ich miejsce ściągnąć pasożytów i nierobów spoza EU. Gratulować słusznej koncepcji rozwalenia gospodarki.

  • Adi
   28 grudnia 2018, 19:22

   brawo tereska...wiem ze studenci i ludzie pracujacy maja ogromne problemy z wizami...nie maja ich za to nielegalni dilerzy her...o.iny i koki... ale jak dla mnie pomysl jest swietny bo od 2 lat mieszkam w polsce i jest swietnie a caly ten balagan proponuje tak wlasnie jak tereska robi ze nielegalnych do uk... kiedys nhs marudzil ze bedzie ogromny problem z niedoborem pracownikow szpitali...wiec tereska powiedziala ze zawsze moze zalegalizowac nielegalnych imigrantow i dac im prace w szpitalach...hahahaha koknejom herbatka z mlekiem cgyba szkodzi na myslenie hahaha...pozdro THC nadal palisz i jestes dumny ze w uk znosisz jajco?

  • Grzegorz rozwadowski
   29 grudnia 2018, 12:02

   jakie biedne wyglodzone dzieci na tym statku z telefonami komorkowymi poprostu zenada

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama