Stoch jedenasty na liście zarobków

Kamil Stoch przoduje także na liście najlepiej zarabiających (Fot. Getty Images)
Kamil Stoch, dziewiąty zawodnik Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2014/15, zajmuje 11. miejsce na liście najwyżej nagrodzonych. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi otrzymał 81 500 franków (ok. 315 tysięcy zł).

Skoczek z Zębu w sezonie wygrał dwa konkursy, dwa razy był drugi i raz trzeci. Kamil Stoch zajął piąte miejsce w konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich na mamucim obiekcie w Planicy.

Pierwszy na liście premii po 31 konkursach indywidualnych jest zdobywca Kryształowej Kuli Niemiec Severin Freund, który zarobił 198 900 franków. Drugi jest Słoweniec Prevc (191 900 franków), a trzecie miejsce zajmuje Austriak Stefan Kraft (168 300).

Na 20. miejscu znalazł się Piotr Żyła, 19. w klasyfikacji końcowej PŚ. Polak zarobił 47 400 franków (ok. 183 tys. złotych). Stoch, który wygrał klasyfikację generalną PŚ w 2014 roku i był liderem rankingu płac, zarobił wtedy 147 500 franków (516 250 tys. złotych po kursie za frank 3,50). W sezonie 2014/15 nagrody finansowe wypłacane przez FIS były wyższe.

Premia za zwycięstwo w indywidualnym konkursie PŚ wynosi 10 000 franków, za drugie miejsce - 8 000, a za trzecie - 6 000. Ostatnie, 30., miejsce w serii finałowej FIS wycenił na 100 franków.

Oficjalne premie nie są jedynymi dochodami skoczków narciarskich. Zawodnicy ze światowej czołówki mają podpisane prywatne kontrakty sponsorskie i reklamowe, których wysokość jest objęta tajemnicą handlową.