Stoch - fourth. Kraft triumphs in Oberstdorf as Hayboeck takes lead

Mistrz Stoch wraca do formy, w Oberstdorfie był czwarty (Fot. Getty Images)
Stefan Kraft won the Four Hills opener at the FIS Ski Jumping World Cup event in Oberstdorf. The best Polish ski jumper Kamil Stoch was fourth.

Debiutujący w zawodach Pucharu Świata w tym sezonie Stoch na półmetku rywalizacji zajmował 12. miejsce za skok na odległość 129 m. Do serii finałowej awansował jako tzw. lucky loser, gdyż przegrał rywalizację w parze z Kraftem.

W drugiej próbie podwójny mistrz olimpijski z Soczi osiągnął w dobrym stylu 131 m i awansował aż o osiem pozycji. Czwarte miejsce jest jego najlepszym w historii wynikiem w inauguracyjnym konkursie TCS. Łącznie uzyskał 274,9 pkt, o 17,0 pkt mniej od zwycięzcy. Kraft skoczył 136,5 i 129 m.

Wyniki Żyły to 125 i 110,5 m, co dało mu notę 227,2 pkt. Pozostali Polacy nie zdołali wywalczyć awansu do serii finałowej. Aleksander Zniszczoł zajął 32. miejsce, Dawid Kubacki był 40., a Jan Ziobro ostatni, czyli 50. Klemens Murańka nie przebrnął sobotnich kwalifikacji.

Drugie miejsce w konkursie, który z powodu niekorzystnych warunków został przełożony z niedzieli na wczoraj, zajął Austriak Michael Hayboeck - 137,5 i 132,5 m, dzięki czemu został liderem klasyfikacji generalnej PŚ. Na trzeciej pozycji w Oberstdorfie uplasował się Słoweniec Peter Prevc - 139,5 i 125,5 m.

Zawodnicy rywalizowali w dość trudnych warunkach, przy gęsto padającym śniegu i zmiennym wietrze, zwłaszcza w pierwszej serii, ale i tak było znacznie lepiej niż w niedzielę. Wówczas zimowa aura nie pozwoliła na przeprowadzenie konkursu.

O pechu może mówić Szwajcar Simon Ammann. Czterokrotny mistrz olimpijski, któremu w bogatej kolekcji trofeów brakuje tylko triumfu w TCS, prawdopodobnie znów nie wygra tego turnieju. W poniedziałek skoczył 133 metry, ale po lądowaniu przewrócił się. Został sklasyfikowany na 34. miejscu i zabrakło go w drugiej serii.

W kiepskich nastrojach są również kibice gospodarzy, czekający już 13 lat na triumf w TCS. Żadnemu z reprezentantów Niemiec nie udało się zakwalifikować do czołowej "10". Najlepszy z nich, Severin Freund, zajął dopiero 13. miejsce.

"To był katastrofalny występ" - przyznał austriacki trener niemieckiej kadry Werner Schuster.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzenie objął wspomniany Hayboeck - 513 pkt, który wyprzedza zaledwie o punkt dotychczasowego lidera Andersa Fannemela. Norweg był w poniedziałek szósty. Broniący Kryształowej Kuli Stoch dzięki czwartemu miejscu w Oberstdorfie wywalczył 50 pkt, co daje mu obecnie 30. miejsce w PŚ. Żyła ma 109 pkt i jest 21.

Kolejny konkurs Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się 1 stycznia - tradycyjnie w Garmisch-Partenkirchen. Później rywalizacja przeniesie się do Austrii, gdzie 4 stycznia areną zawodów będzie Innsbruck, a dwa dni później - Bischofshofen.