Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stereotypes about Poles? "There is something about it"

Stereotypes about Poles? "There is something about it"
Prof. Adam Maciejewski (kadr z klipu "Czy wierzysz w stereotypy?" Prod. Czarny Słoń)
'Do you believe in stereotypes?' - a clip showing Poles as creative people is the effect of Internet campaigns. Video is already circulating on the network.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Mamy tu designerów samochodowych, polskich naukowców, polskie sztandarowe produkty, jak choćby pociąg Pesa Dart, polskie gry komputerowe z hitem sezonu, czyli trzecią częścią kultowego „Wiedźmina”, a także polskich sportowców i wyczynowców. Film ma trzy wersje językowe, poza polskim tłumaczeniem dostępny jest w języku angielskim, niemieckim i czeskim.

"Pomysł narodził się w sieci" – tłumaczy Rafał Geremek, właściciel studia Czarny Słoń. "W ubiegłym roku zrealizowałem kampanię „From Poland with Love; For Great Britain”. Film był odpowiedzią na ataki premiera Camerona pod adresem Polaków. W sumie obejrzało go ponad 2 mln internautów. Niektórzy z nich – zwłaszcza Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA zaczęli mnie zachęcać do kontynuacji produkcji takich filmów, które w zgrabny sposób pokazywałyby inne oblicze Polaków. Zawsze mnie interesowało jak można skutecznie „odwrócić” panujący stereotyp. Poza wszystkim jest to pretekst, aby pokazać nas, Polaków, w pozytywnym kontekście" – tłumaczy Geremek.

"Inspiracją do klipu o stereotypach była reklama czeskiego operatora komórkowego, który pokazał polskiego handlarza-oszusta wabiącego aparatami nędznej jakości. To nie jedyny taki przypadek w ostatnich latach – weźmy choćby reklamę Media Markt, w której Polacy kradną spodnie niemieckim klientom. Dziwiło mnie, że w przypadkach takich produkcji stać nas jedynie na okrzyki protestu zamiast zrobić choćby taki prześmiewczy film o stereotypach. Nie chciałbym jednak, żeby ten klip został oceniony jako część jakiejś wielkiej kampanii przeciw antypolskim wybrykom. Ten filmik mówi o tym, że myślenie stereotypowe, ksenofobiczne jest niemądre" – dodaje.

"Na co dzień zajmuję się marketingiem wirusowym i strasznie nudzą mnie te wszystkie klipy, które pokazują rozwój kraju przez pryzmat wieżowców – to nie jest wiarygodny sposób przekazu, bo nawet najbardziej imponujący downtown niewiele nam mówi o rozwoju kraju. W Bangkoku czy Manili jest więcej wieżowców niż w Warszawie. Najciekawszym wyzwaniem jest pokazanie kraju przez pryzmat ludzi i ich osiągnięć" – zauważa Rafał Geremek.

Na ostatniej planszy widać napis, że projekt został wsparty przez organizatora konkursu „Polacy z Werwą”, w którym nagradzani są ludzie, którzy w różnych dziedzinach robią coś niebanalnego. Kilku z nich możemy obejrzeć w tym filmie: prof. Adama Maciejewskiego, chirurga, który wsławił się przeszczepem twarzy ratującym życie pacjenta, a w tym roku dokonał pierwszego na świecie złożonego przeszczepu narządów szyi, a także dr Magdaleny Król, onkolog zajmującej się wpływem układu immunologicznego na powstawanie przerzutów nowotworowych i Przemysława Juszczyńskiego, profesora hematologii, wybitnego znawcę genetyki i biologii molekularnej w nowotworach układu krwiotwórczego.

W klipie pokazane jest także dzieło laureatów tegorocznej edycji konkursu „Polacy z Werwą”: samochód World RX Team Austria zaprojektowany przez Katarzynę i Wojciecha Sokołowskich z Gliwic, właścicieli studia projektanckiego Sokka, a także system lokalizowania w sklepie poszukiwanych produktów krakowskiej firmy Estimote.

 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement