Menu

Stephen Hawking uhonorowany nową 50-pensówką

Stephen Hawking uhonorowany nową 50-pensówką
Ellis: "Zależało mi, aby dopasować dużą czarną dziurę do maleńkiej monety i życzyłam sobie, aby chichotał na tę myśl". (Fot. Royal Mint)
Brytyjska Mennica Królewska upamiętniła zmarłego w zeszłym roku legendarnego fizyka, Stephena Hawkinga. Do obiegu trafiła moneta o wartości 50 pensów, która przypomina o jego fascynacji czarnymi dziurami.
Reklama

Brytyjski naukowiec przez lata badał kwestię informacji pochłanianych przez czarne dziury. Potrafił też żartować, opowiadając o nich.

Nową monetę zaprojektowała Edwina Ellis. "Dzięki Hawkingowi, trudne tematy były dostępne i wciągające - to właśnie chciałam przedstawić" - zaznacza cytowana przez Ladbible.com autorka 50-pensówki. "Zależało mi na tym, aby dopasować dużą czarną dziurę do maleńkiej monety i życzyłam sobie, aby chichotał na tę myśl" - dodaje Ellis.

Słynny fizyk zmarł w swoim domu w Cambridge 14 marca 2018 r. (Fot. Getty Images)

Stephen Hawking stał się tym samym członkiem elitarnej grupy naukowców, uhonorowanych własnym bilonem. Od 2009 r. swoją monetę ma Charles Darwin, a od 2017 r. - Isaac Newton.

Wczoraj na oficjalnej prezentacji nowego bilonu w Royal Mint obecne były dzieci brytyjskiego fizyka - Tim i Lucy.

Za 50-pensówkę z czarną dziurą trzeba zapłacić 10 funtów, a moneta jest tak popularna, że strona internetowa Royal Mint ma problemy z serwerami. "Dziękujemy za cierpliwość. Nie naciskaj przycisku odświeżania ani nie ładuj ponownie tej strony, ponieważ zwiększy to czas oczekiwania" - apeluje do internautów Brytyjska Mennica Królewska.

Słynny fizyk, badacz Wielkiego Wybuchu i czarnych dziur zmarł w swoim domu w Cambridge 14 marca 2018 r. Miał 76 lat.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.11.2019
  GBP 5.002 złEUR 4.298 złUSD 3.885 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama