Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Morderstwo Pawła Adamowicza wstrząsnęła mieszkańcami całej Polski, a w szczególności Gdańska. (Fot. Getty Images)
'Stefan Wilmont popełnił zbrodnię bez precedensu w dziejach powojennej Polski' - podkreśliła przewodnicząca składu orzekającego Aleksandra Kaczmarek. W uzasadnieniu wskazała też, że 'przedmiotowa sprawa nie była sprawą polityczną” i to nie była motywacja zbrodni.
Reklama
Reklama

Przewodnicząca składu orzekającego sędzia Aleksandra Kaczmarek ponad godzinę ogłaszała wyrok i jego uzasadnienie.

Sąd zdecydował, że m.in. z uwagi na publiczny charakter zbrodni i zainteresowanie sprawą opinii publicznej, można upublicznić dane i wizerunek Stefana Wilmonta. Sam oskarżony też domagał się ujawnienia swoich danych.

W styczniu 2019 roku podczas koncertu WOŚP wówczas 27-letni Stefan Wilmont wbiegł na scenę z nożem i śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska. (Fot. Getty Images)

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał go za winnego zabójstwa Pawła Adamowicza, a także ataku i gróźb wobec konferansjera, za co otrzymał karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności.

Jednocześnie sąd uznał, że o przedterminowe zwolnienie będzie mógł się starać po 40 latach przebywania w odosobnieniu. Według sądu, Wilmont powinien wyrok odbywać w systemie terapeutycznym – podjąć terapię i działania resocjalizacyjne. Jednocześnie Wilmont został skazany na 10 lat pozbawienia praw publicznych. Wyrok jest nieprawomocny.

"Stefan Wilmont popełnił zbrodnię bez precedensu w dziejach powojennej Polski" - orzekła przewodnicząca składu orzekającego Aleksandra Kaczmarek i podkreśliła, że zabójstwo prezydenta odbyło się na oczach tysięcy widzów i publiczności podczas imprezy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sędzia tłumaczyła, że najistotniejsze w sprawie były motyw działania sprawcy, stan zdrowia psychicznego i jego poczytalności.

Podczas uzasadnienia wyroku sąd podkreślił też rzetelne przygotowanie materiału dowodowego przez śledczych bez konieczności poszukiwania nowych dowodów podczas procesu. Sędziowie prześledzili życiorys Wilmonta i wskazali, że od dziecka sprawiał problemy wychowawcze, przestał chodzić do szkoły i był wyobcowany. Gdy dorósł został skazany za rozboje i wtedy rozwijało się w nim poczucie krzywdy. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, od 1998 r. sprawował urząd prezydenta i sąd nie znalazł jakichkolwiek dowodów, by Wilmont kiedykolwiek spotkał się z nim.

Paweł Adamowicz był jednym z najbardziej lubianych polityków na Pomorzu, który od samego początku sprzeciwiał się nacjonalizmowi w kraju. (Fot. Getty Images)

"Podczas pobytów w zakładzie karnym Stefan Wilmont wielokrotnie poruszał temat związany z zemstą na sądach, policji, służbie więziennej" – przekazała sędzia i dodała, że Wilmont "mówił w sposób ogólnikowy bez wskazania konkretnej osoby i sposoby zemsty".

"Często wskazywał natomiast, że wszystkiemu jest winna Platforma Obywatelska, co należy tłumaczyć tym, że wyrok zapadł kiedy partia ta była u władzy" – oznajmiła i dodała, że "nikt nie traktował tych wypowiedzi poważnie, a Wilmont przez funkcjonariuszy służby więziennej był postrzegany, jako osoba spokojna i nie sprawdzająca problemów wychowawczych".

Oskarżony uśmiechał się w momencie odczytywania przez sąd listy obrażeń, które zadał Pawłowi Adamowiczowi. Wyrok jest nieprawomocny.

Czytaj więcej:

Irlandia zaostrzy przepisy przeciwko przestępstwom z nienawiści

UK: Politycy ofiarą hejtu w sieci. "Nienawiść została spieniężona"

Ryzykowne zachowania w sieci "czymś normalnym" dla młodych mieszkańców UK?

Nowojorska policja: 125-procentowy wzrost incydentów antysemickich

Włochy: Polak podejrzany o zranienie turystki z Izraela w Rzymie

"Przełomowe orzeczenie". Anglik z 3-letnim zakazem stadionowym za rasizm

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama