Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Starożytni Brytyjczycy podróżowali do Stonehenge, aby imprezować

Starożytni Brytyjczycy podróżowali do Stonehenge, aby imprezować
Stonehenge znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy już 4 500 lat temu brali udział w regularnych masowych świętach narodowych - twierdzą naukowcy. Prehistoryczne plemiona mogły ustanowić więzi kulturowe i tożsamość narodową znacznie wcześniej, niż pierwotnie zakładano.
Reklama

Badając kości 131 świń znalezionych w okolicach kamiennego kręgu, archeolodzy stwierdzili, że ludzie przybywali do Stonehenge ze Szkocji, Walii i północnej Anglii, aby wspólnie ucztować.

Biesiadnicy z całego kraju zbierali się co najmniej w czterech miejscach w pobliżu Stonehenge i Avebury, a mianowicie w Durrington Walls, Marden, Mount Pleasant i West Kennet Palisade Enclosures.

Naukowcy uważają, że uczestnicy fety chcieli ofiarować zwierzęta hodowane lokalnie w swoich domach. "Do tej pory pochodzenie ludzi, którzy gromadzili się i świętowali, było tajemnicą” – przekazuje telewizja SKY News. 

Stonehenge składa się z dwóch kamiennych kręgów: zewnętrzny składa się z 30 bloków, wewnętrzny z 49. (Fot. Getty Images)

"Badanie to pokazuje skalę przemieszczania się ludzi i poziom złożoności społecznej, o którym wcześniej nie wiedzieliśmy” - twierdzi dr Richard Madgwick z University of Cardiff.

“Spotkania ówczesnych ludzi mogą być postrzegane jako pierwsze zjednoczone wydarzenia kulturalne na naszej wyspie, podczas których ludzie ze wszystkich zakątków Wielkiej Brytanii schodzili się do Stonehenge, aby wspólnie ucztować i delektując się mięsem, które było specjalnie hodowane i przywożone z ich domów” – wyjaśnił naukowiec.

Stonehenge wciąż jest dla współczesnych ludzi tajemniczą megalityczną budowlą. Zaliczana jest do siedmiu cudów obecnego świata. Kamienny monument znajduje sę kilkanaście kilometrów od Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii.

Każdego roku w okresie przesilenia letniego i zimowego, zjeżdżają się tam amatorzy astronomii i dawnych wierzeń.

 

  Komentarze


  • Celt
   15 marca, 15:38

   Czyli niewiele się zmieniło w tej materii :)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2019
  GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

  Sport


  Reklama