Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spór o odbudowę katedry Notre Dame. "Proszę się zamknąć"

Spór o odbudowę katedry Notre Dame. "Proszę się zamknąć"
Przedmiotem sporu jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc. (Fot. Getty Images)
Nie ma zgody między głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu, zniszczonej podczas pożaru w kwietniu br. Spór budzi nad Sekwaną duże emocje.
Reklama
Reklama

"Proszę się zamknąć" - tak gen. Jean-Louis Georgelin, wysłannik prezydenta Macrona ds. koordynacji prac rekonstrukcyjnych, zwrócił się do głównego architekta zabytków Philippe'a Villeneuve'a, podczas zeszłotygodniowego spotkania komisji ds. kultury we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

Przedmiotem sporu jest styl, w jakim odbudowana zostanie XIX-wieczna iglica Viollet-le-Duc, która runęła z dachu katedry podczas pożaru 15 kwietnia 2019 roku.

Odpowiedzialny za prace renowacyjne w katedrze od 2013 roku Villeneuve opowiada się za odbudową iglicy Viollet-le-Duc w identycznym stylu. Gen. Georgelin postuluje "bardziej nowoczesne rozwiązania odpowiadające współczesności". Powtarza słowa prezydenta Macrona, który w lipcu mówił o konieczności "nadania nowocześniejszego rysu katedrze".

Postawa gen. Georgelina wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. (Fot. Getty Images)

Generał nie podał daty ukończenia prac renowacyjnych w katedrze. Poinformował jednak, że w 2020 roku zostaną zakończone konsultacje w kwestii zagospodarowania otoczenia katedry, a w pierwszej połowie 2021 roku powinny zostać zakończone konsultacje opcji odbudowy iglicy. Ambicją generała jest odbudowa świątyni w ciągu pięciu lat, co obiecywał prezydent Macron po pożarze.

Postawa gen. Georgelina w komisji ds. kultury wywołała wiele negatywnych komentarzy we francuskich mediach. Dziennikarz Didier Rykner, redaktor naczelny internetowego magazynu "La Tribune de l'art", zalecił byłemu szefowi sztabu armii francuskiej milczenie w kwestiach dotyczących sztuki.

Styl dyskusji na temat odbudowy katedry skrytykował również minister kultury Franc Riester, apelując o wzajemny szacunek podczas dyskusji. Podobnego zdania byli członkowie senackiej komisji kultury. Komisja ds. kultury po spotkaniu wydała komunikat, w którym oświadczyła, że warunki odbudowy katedry nie zostały uzgodnione.

Obecnie trwają "wstępne prace rekonstrukcyjne, które nie maja wpływu na ostateczny wygląd świątyni". (Fot. Getty Images)

Jak ujawniono podczas spotkania komisji ds. kultury, w katedrze trwają "wstępne prace rekonstrukcyjne, które nie maja wpływu na ostateczny wygląd świątyni". Chodzi o porządkowanie świątyni i stawianie rusztowań. Prace opóźniają się przez zanieczyszczenie terenu ołowiem pochodzącym ze zniszczonego dachu katedry. W związku z nim - ze względów bezpieczeństwa - robotnicy muszą robić przerwy.

Trzy fundacje - Fondation Notre-Dame, Heritage Foundation, Fondation de France i Centre des monuments nationaux - otrzymały dotąd w sumie 922 mln euro darowizn lub promes darowizn. Pochodzą one od około 50 tys. osób ze 109 krajów. Wśród darczyńców są m.in. rodziny Arnault i Pinaut, które obiecały po 100 mln euro, a także rodziny Bouygues i Decaux, grupa LVMH, grupa Axa i Fundacja Michelin.

Czytaj więcej:

Przyczyną pożaru w Notre Dame prawdopodobnie zwarcie elektryczne

Na Notre Dame płacą drobni darczyńcy, miliarderzy czekają

Prace nad odbudową Notre Dame zawieszone. Co zatajały władze?

Trwa usuwanie szkód po pożarze Notre Dame, odbudowa w przyszłym roku

Francja: 84-latek zaatakował meczet, bo chciał "pomścić" Notre Dame

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama