Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spis powszechny z 1921 r. ujawnia szczegóły życia w Wielkiej Brytanii po I wojnie światowej

Spis powszechny z 1921 r. ujawnia szczegóły życia w Wielkiej Brytanii po I wojnie światowej
Widok na londyński Piccadilly Circus na fotografii z ok. 1920 roku. (Fot. Lionel Green/Archive Photos/Getty Images)
Życie każdego mężczyzny, kobiety i dziecka mieszkającego w Anglii i Walii w 1921 roku zostało zobrazowane jak nigdy dotąd, a szczegółowe dane ze spisu powszechnego, poczynając od zamku Windsor i pałacu Chequers, a kończąc na ciasnych domach jednorodzinnych, zostały po raz pierwszy udostępnione opinii publicznej – informują brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Rejestry, udostępnione po 100 latach przechowywania w archiwach, ukazują bezprecedensowy obraz życia Anglii i Walii, uwzględniając dane osobowe 38 milionów ludzi na dzień 19 czerwca 1921 roku.

Spis zawiera wiele znanych nazwisk i ich rodzin, w tym premiera Davida Lloyda George'a i króla Jerzego V, a także jednorocznego Thomasa Moore'a, który sto lat później zyskał sławę jako zbierający fundusze na rzecz brytyjskiego NHS kapitan Sir Tom.

Jednocześnie dokument przedstawia ponurą rzeczywistość Wielkiej Brytanii po pierwszej wojnie światowej, w której panowało ogromne bezrobocie i niepokoje społeczne, zmieniał się rynek pracy, a brak wystarczającej ilości mieszkań powodował, że całe rodziny były upychane w domach z jedną sypialnią.

Podczas gdy ogólne dane ze spisu powszechnego z 1921 roku opublikowano wkrótce po jego sporządzeniu, to jego obecne cyfrowe zapisy umożliwiają po raz pierwszy spojrzenie na indywidualne historie ludzkie.

Po 100 latach ujawniono dokumentację ze spisu powszechnego z 1921 r. (Fot. Getty Images)

Wpływ I wojny światowej na ludzkie życie jest zapisany na milionach stron spisu, na którego konserwację i digitalizację portal poświęcony genealogii Findmypast i Archiwa Narodowe poświęciły trzy lata.

Spis ujawnia, że na każde 1 000 zarejestrowanych mężczyzn przypadało 1 096 kobiet, co stanowi najwyższą rozbieżność od czasu rozpoczęcia spisu w 1801 roku, a w 1951 roku było to nadal 1 081 kobiet na 1 000 mężczyzn. Oznacza to, że w 1921 roku było około 1,7 miliona więcej kobiet niż mężczyzn w Anglii i Walii – to największa różnica kiedykolwiek odnotowana w spisie powszechnym, podkreślająca wpływ I wojny światowej na śmiertelność mężczyzn.

Spis z 1921 roku jest bardziej szczegółowy niż jakikolwiek przeprowadzony wcześniej spis, ponieważ po raz pierwszy zapytano w nim ludzi o ich miejsce pracy, pracodawcę i branżę, przez co na jego stronach pojawiają się takie nazwy jak Sainsbury's, Rolls-Royce czy Selfridges.

W przeciwieństwie do poprzednich lat ludzie mogli również określić swój stan cywilny jako "rozwiedziony", co uczyniło ponad 16 000 osób. Szacuje się jednak, że liczba ta była znacznie zaniżona ze względu na bardzo nieprzychylnym podejściu do rozwodników.

Spis powszechny jest przeprowadzany co 10 lat od 1801 roku, przy czym zgodnie z prawem dokumentację przechowuje się jako tajną przez 100 lat. Dane z 1921 roku okazały się jeszcze bardziej znaczące, biorąc pod uwagę, że dokumenty ze spisu z 1931 roku zostały zniszczone w pożarze w magazynie, podczas gdy spis z 1941 roku nie odbył się z powodu trwającej II wojny światowej.

Najnowszy spis powszechny dla Anglii i Walii został przeprowadzony w marcu ubiegłego roku.

Spis z 1921 roku jest dostępny online na stronie findmypast.co.uk, jak również bezpośrednio w Archiwach Narodowych w Kew, w Narodowej Bibliotece Walii w Aberystwyth oraz w Bibliotece Centralnej w Manchesterze.

Czytaj więcej:

Cenzus w 2021 r. "może być ostatnim" w UK

Brytyjski spis powszechny: Czy z UK wyjechało ponad milion imigrantów?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama