Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Spike Island w hr. Cork zdobyła turystycznego Oscara

Spike Island w hr. Cork zdobyła turystycznego Oscara
Spike Island staje się coraz popularniejszą irlandzką atrakcją. (Fot. Wiki)
Byłe więzienie na terenie wyspy Spike Island zdobyło turystycznego Oscara. Irlandzka atrakcja turystyczna pobiła takich rywali jak Pałac Buckingham, Koloseum czy Akropol.
Reklama

World Travel Awards od 24 lat przyznawane są najlepszym kierunkom, liniom lotniczym, kurortom, hotelom oraz biurom podróży na różnych kontynentach na całym świecie. Wyróżniane są firmy z branży turystycznej zapewniające najwyższą jakość obsługi klienta. 

Tytuł Europe’s Leading Tourist Attraction 2017 zdobyła irlandzka Spike Island. Jak informuje portal Journal.ie, atrakcja zyskała na popularności po przejęciu jej w 2010 od ministerstwa obrony przez Urząd Hrabstwa Cork. W rewitalizację 104-akrowej wyspy władze zainwestowały €6 mln.

Bogata historia Spike Island sięga VI wieku, kiedy powstał na niej klasztor. W 1779 roku Brytyjczycy zbudowali tam fort do obrony portu Cobh. Wraz ze zmianami politycznymi bastion zamieniono na więzienie, nazwane przez mieszkańców „irlandzkim Alcatraz". Tworzono tam kolonie karne i deportowano więźniów do odległej Australii. Wraz z odzyskaniem niepodległości bastion został oficjalnie przekazany Irlandczykom, którzy przemianowali go z Fort Westmoreland na Fort Mitchell. Aż do 2004 roku służył jako więzienie, zarządzane przez Irish Prison Services.

Kolejną ciekawostką wyspy są niezbadane jeszcze do końca XIX-wieczne tunele.

“Ciągną się na setki metrów, w kształcie litery U. Wewnątrz znaleźliśmy mnóstwo sprzętu wojskowego, w tym części pistoletów i plakietki dla więźniów. Okryliśmy także miechy, stanowiące część warsztatu. Mamy nadzieję, że uda się je odrestaurować i wyeksponować wraz z innymi zabytkami w centrum turystycznym” - informuje dyrektor zarządzający Spike Island Development Company.

W przyszłym roku system podziemnych korytarzy ma zostać dokładnie zbadany przez archeologów z University College Cork.

Irlandia po raz kolejny szczyci się turystycznym Oscarem. W ubiegłym roku prestiżową nagrodę zdobyło Muzeum Titanica w Belfaście, a wcześniej browar Guinnessa.

Spike Island będzie reprezentował Irlandię na wielkim światowym finale, 10 grudnia, w wietnamskim Phu Quoc.

 

  Komentarze


  • Ian brown
   10 października 2017, 15:13

   Słynny koncert The Stone Roses odbył się właśnie na Spike Island w latach 90 :)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama