Spezia beat 9-man Roma 4-2 to reach Italian Cup quarters

Spezia wyeliminowała nieoczekiwanie po dogrywce AS Roma. (Fot. Getty Images)
Spezia advanced to the quarterfinals of the Italian Cup with a 4-2 win against nine-man Roma after extra time. Former Roma winger Daniele Verde and Riccardo Saponara scored in extra time for Spezia, which next plays Napoli.

Po regulaminowym czasie gry był remis 2:2 i wydawało się, że Roma wyszła z dużych opresji. Po 15 minutach spotkania przegrywała 0:2 po bramkach z rzutu karnego Bułgara Andrieja Gałabinowa i Riccardo Saponary. Stołeczna ekipa wzięła się za odrabianie strat. Jeszcze przed przerwą gola zdobył z rzutu karnego Lorenzo Pellegrini, a w 73. minucie do wyrównania doprowadził Ormianin Henrich Mchitarjan.

Po 90 minutach nadal widniał remis, więc sędzia musiał zarządzić dogrywkę. A w niej było bardzo nerwowo. Dwie czerwone kartki obejrzeli zawodnicy Romy - Gianluca Mancini i Pau Lopez. To ułatwiło sprawę piłkarzom Spezii, którzy w drugiej połowie dogrywki strzelili dwie bramki. Najpierw szansę w 107. minucie wykorzystał Daniele Verde, potem w 119. drugiego gola w tym meczu zdobył Saponara.

Wcześniej w 1/4 finału znalazła się m.in. Atalanta Bergamo, która pokonała 3:1 Cagliari z Sebastianem Walukiewiczem.

Niespodziankę sprawiła ekipa SPAL Ferrara. Grający w drugiej lidze zespół wyeliminował wyżej notowane Sassuolo 2:0, a bramki zdobyli w drugiej połowie Simone Missiroli i Lorenzo Dickmann. Drużyna z Serie A mecz kończyła w dziesiątkę, bo w 47. minucie czerwoną kartkę zobaczył Filip Djuricic.

Kolejnym rywalem SPAL będzie Juventus Turyn, który dzień wcześniej awansował do ćwierćfinału po dogrywce z Genoą 3:2. Tym razem Wojciecha Szczęsnego zabrakło w bramce "Juve". Zastąpił go słynny Gianluigi Buffon, który pod koniec stycznia skończy 43 lata.

W tej fazie Pucharu Włoch jest też Napoli, które pokonało na własnym stadionie drugoligowe Empoli 3:2, a o sukcesie zdecydował gol Andrei Petagny w 77. minucie. Wcześniej goście, bez Szymona Żurkowskiego w kadrze meczowej, dwukrotnie wyrównywali po strzałach Szwajcara Nedima Bajramiego. W ćwierćfinale rywalem ekipy z Neapolu będzie Spezia.

Z kolei Inter pokonał na wyjeździe po dogrywce 2:1 Fiorentinę, w składzie której zabrakło tym razem bramkarza Bartłomieja Drągowskiego (był w rezerwie). Tuż przed końcem dodatkowego czasu gry zwycięstwo "Nerazzurim" zapewnił belgijski snajper Romelu Lukaku.

W ćwierćfinale dojdzie do derbów Mediolanu, gdyż przeciwnikiem Interu będzie Milan, który pokonał w serii rzutów karnych Torino 5:4. Po 90 minutach i dogrywce był bezbramkowy remis. W zespole z Turynu do 63. minuty grał Karol Linetty.

Ostatni mecz 1/8 finału między Lazio Rzym a Parmą rozegrany zostanie 21 stycznia. Ćwierćfinały zaplanowane są na 27 stycznia.