Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Specjalistka w ESA: Polski przemysł kosmiczny rozwija się dynamicznie

Specjalistka w ESA: Polski przemysł kosmiczny rozwija się dynamicznie
Misje na Księżyc są wciąż bardzo istotne dla rozwoju programu podróży kosmicznych. (Fot. Getty Images)
'Księżyc będzie bazą do dalekich podróży w przestrzeń kosmiczną' – twierdzi dr Anna Fogtman, specjalistka od medycznego przygotowywania astronautów do misji kosmicznych w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dodała, że Polska naukowo i technologicznie ma wpływ na przemysł kosmiczny w Europie.
Reklama
Reklama

"W drugiej połowie lat 20. XXI w. raz w roku planowane są miesięczne misje załogowe na międzynarodową stację kosmiczną Gateway, która będzie krążyła wokół Księżyca, z możliwością przedłużenia ich do 90 dni. Europa ma na razie zakontraktowane trzy misje na stację Gateway" – informuje dr Fogtman.

"Z Gateway będzie można podróżować na powierzchnię Księżyca, a w dalszej przyszłości na Marsa. Pracujemy już intensywnie nad planowaniem budowy Gateway, a pierwsze komponenty tej stacji zostaną wyniesione na orbitę Księżyca w ciągu trzech-pięciu lat" – dodaje.

"Ludzie byli już na Księżycu, ale były to misje pionierskie. Na Księżycu jest bardzo wiele do odkrycia: jego budowa i pochodzenia materii, nowe minerały, w kosmosie szukamy wciąż także wyjaśnienia fundamentalnych praw fizyki. Księżyc będzie w przyszłości bazą do dalekich podróży w głęboką przestrzeń kosmiczną, dlatego też potrzebujemy zbadać możliwości odpowiedzialnego przebywania człowieka na Księżycu i budowy tam tzw. habitatów i wykorzystywania skały księżycowej do budowy narzędzi czy osłon przeciw promieniowaniu" – wyjaśnia specjalistka w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Polska jest członkiem ESA od 2012 r. "Jej przemysł kosmiczny rozwija się dynamicznie zwłaszcza w zakresie technologii satelitarnych, technologii robotycznych czy inżynierii kosmicznej. Polska ma także silne grupy badawcze, które skupiają się na tworzeniu rozwiązań w zakresie wykorzystania systemów satelitarnych w gospodarce narodowej, w takich dziedzinach jak nawigacja, telekomunikacja i obserwacje Ziemi, a także pracują nad ważnymi aspektami, jak m.in. problem śmieci kosmicznych. Polska naukowo i technologicznie ma wpływ na przemysł kosmiczny w Europie i uważam, że udział polskich firm w europejskim przemyśle kosmicznym będzie rósł. Jest natomiast jeszcze dużo do zrobienia w obszarze nauk biologicznych i rozwiązań służących stałej obecności człowieka w kosmosie. Niewątpliwie jest to nisza do zagospodarowania przez polskie firmy i grupy badawcze" – zauważa dr Fogtman.

Co nas czeka w najbliższych latach w zakresie badań kosmosu i misji kosmicznych? "Niedawne lądowanie łazika Perseverance na Marsie jest częścią wieloetapowej i skomplikowanej misji kosmicznej, której celem będzie przywiezienie próbek z Marsa: około 1 kg materiału badawczego. Wydaje się, że to niewiele, ale dla tego jednego kilograma należy wybudować kilka statków kosmicznych, łazików i rakiet. W tym rakietę, która pierwszy raz w historii wystartuje z innego miejsca niż Ziemia, aby przywieźć ten materiał na naszą planetę" – tłumaczy dr Fogtman. Jej zdaniem jest to pionierska misja zakrojona na wiele lat, która zakończy się na początku lat 30. 

Ekspertka uważa, że loty ludzi na Marsa nie będą możliwe w najbliższym dziesięcioleciu. "Prywatnie uważam, że może dopiero za 20-30 lat będziemy w stanie dowieźć i zabrać stamtąd bezpiecznie astronautów i skutecznie chronić ich przed promieniowaniem oraz skutkami przebywania w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Jeszcze wielu rzeczy nie wiemy o tym, jak to złożone środowisko wpłynie na człowieka. Stąd też tak istotne są te misje na Księżyc" – podkreśla dr Fogtman.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) z siedzibą w Paryżu jest unią państw europejskich oraz Kanady, która zajmuje się konsolidacją europejskiego przemysłu kosmicznego i przeprowadzaniem europejskich misji kosmicznych: załogowych i bezzałogowych; misji obserwujących Ziemię, a w tym zmiany klimatu, badających układ słoneczny, a także załogowych na Międzynarodową stację kosmiczną ISS.

Budżet ESA na 2021 rok wynosi 6,5 mld euro, z czego około 10,5 proc. przeznaczone jest na załogową i robotyczną eksplorację kosmosu. Inne projekty ESA dotyczą systemów nawigacyjnych, obserwacji Ziemi, środków transportu kosmicznego, telekomunikacji czy badań naukowych. Na obserwację Ziemi przeznaczane jest aż 22,2 proc. rocznego budżetu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Czytaj więcej:

Chcesz być astronautą? Wkrótce startuje rekrutacja w ESA

Europejska Agencja Kosmiczna szuka 50-latków

Pierwsza przejażdżka łazika Perseverance po powierzchni Marsa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama