Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spanish government pledge to take in 20 thousand refugees

Spanish government pledge to take in 20 thousand refugees
Członkowie hiszpańskiej organizacji pozarządowej "Open Arms" zawieszają symboliczny kapok na pomniku Krzysztofa Kolumba w Barcelonie. (Fot. Getty Images)
The socialist government of Pedro Sancheza has announced that Spain will take in almost 20,000 refugees. This number was set in 2015 with the European Commission under the so-called obligatory amounts of their distribution.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak poinformował na antenie radia “Onda Cero” szef hiszpańskiej dyplomacji Josep Borrell, hiszpański rząd zamierza ugościć łącznie 19,5 tys. uchodźców, których zgodził się przyjąć w latach 2015-2017.

Minister spraw zagranicznych przypomniał, że gotowość do przyjęcia uchodźców wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego Hiszpanii, który nakazał rządowi w Madrycie wykonanie ustalonych z władzami KE postanowień w sprawie rozdziału migrantów z obozów dla uchodźców w Grecji i we Włoszech.

Borrell potwierdził, że Hiszpania od września 2015 r. przyjęła niewielką liczbę migrantów. Zaznaczył jednak, że “niektóre kraje Europy Wschodniej w ogóle odmówiły przyjęcia uchodźców”.

W orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdził, że Hiszpania powinna bezwarunkowo przyjąć ustaloną w 2015 r. kwotę uchodźców. Powołał się na dane Urzędu ds. Azylantów i Uchodźców (OAR), z których wynika, że od września 2015 r. do marca br. rząd w Madrycie przyjął niespełna 13 proc. z zadeklarowanej liczby 19,5 tys. uchodźców.

W pierwszych dniach po zaprzysiężeniu rządu Pedro Sancheza szef MSW Fernando Grande-Marlaska zapowiedział, że wśród priorytetów nowego rządu będzie m.in. większa troska o solidarność z migrantami docierającymi do Europy. Ujawnił też, iż Madryt zwróci się do Brukseli o przywrócenie w UE obowiązkowych kwot relokacji uchodźców.

Łódź ratunkowa z ocalonymi na morzu uchodźcami wpływa 7 lipca do portu w Maladze. (Fot. Getty Images)

Grande-Marlaska zapowiedział również usunięcie drutu kolczastego z ogrodzeń na granicy hiszpańsko-marokańskiej w Ceucie i Melilli. Ogrodzenia te regularnie i masowo próbują przeskakiwać afrykańscy migranci. Pomysł ministra skrytykowały policyjne syndykaty, a także władze Melilli. Rząd enklawy ostrzegł gabinet Sancheza, że wszystkich złapanych migrantów będzie kierował do Hiszpanii kontynentalnej. Ocenił też zapowiedzi szefa MSW jako sprzyjające nielegalnej migracji.

Według szacunków służb Maroka i Hiszpanii, tylko w maju br. próbę dostania się drogą morską na Półwysep Iberyjski podjęło 3 400 afrykańskich migrantów.

Choć większość hiszpańskich mediów głównego nurtu pozytywnie ocenia działania rządu Sancheza wobec uchodźców, to na początku lipca ukazała się seria artykułów wskazujących, że za masową migracją stoją międzynarodowe grupy przestępcze.

4 lipca madrycki dziennik “El Mundo” opublikował wnioski ze sprawozdań Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), z których wynika, że wiele grup przestępczych werbuje kandydatów do nielegalnego wyjazdu, podając się za działające w internecie biura podróży. Pracownicy unijnej agencji ustalili, że propozycje wyjazdu do Europy pojawiają się zarówno jako zachęta do turystycznego wojażu, jak i do pracy zarobkowej.

Według dokumentów EASO, rozpiętość cenowa wyjazdu dla jednego nielegalnego migranta waha się od 430 euro do 12 tys. euro.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement