Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spadło bezrobocie. Wcale nie przez prace sezonowe

Spadło bezrobocie. Wcale nie przez prace sezonowe
W Polsce tworzone są nowe miejsca pracy, związane ze wzrostami zamówień oraz otwarciem nowych fabryk (Fot. Thinkstock)
Maj był kolejnym miesiącem ożywienia na rynku pracy w Polsce. Zdaniem ekspertów, poprawa na rynku pracy nie jest związana tylko z sezonowością.
Reklama
Reklama
GUS podał dziś, że stopa bezrobocia wynosiła w maju 12,5 proc. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Polsce spadła do 1 986,7 tys. osób w porównaniu z 2 176,3 tys. w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się w województwach: warmińsko-mazurskim (19,6 proc.), kujawsko-pomorskim (16,8 proc.) i zachodniopomorskim (16,4 proc.). Z kolei najniższe - w woj. wielkopolskim (8,7 proc.), woj. mazowieckim (10,5 proc.) oraz woj. śląskim (10,6 proc.).

Do urzędów pracy zgłoszono 66,8 tys. nowych ofert pracy, co oznacza wzrost w porównaniu zarówno z liczbą ofert z kwietnia bieżącego roku, jak i maja 2013 r. Na poprawę sytuacji ma wpływ rozpędzająca się gospodarka, w tym także wzrost konsumpcji. Znacznej poprawie uległa sytuacja na rynku usług oraz w sektorze przemysłowym.

"Po raz pierwszy od 3 lat obniżamy w trakcie roku naszą rekomendację, prognozując, że na koniec 2014 roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 12,25 proc." - zaznacza Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service. 

"Obserwujemy duży wzrost liczby rekrutowanych pracowników zarówno na istniejące stanowiska, ale - co cieszy najbardziej - tworzone są także nowe miejsca pracy, związane ze wzrostami zamówień oraz otwarciem nowych fabryk. Widzimy też znaczący wzrost zamówień od klientów z krajów UE. To znak, że poprawa sytuacji na rynku pracy nie jest związana tylko z sezonowością" – dodaje.

Według najnowszych danych GUS, liczba osób pracujących i poszukujących innej pracy zwiększyła się o 32 tys., czyli o 8,7 proc. Dla połowy z nich powodem poszukiwania nowego pracodawcy pozostaje chęć poprawy warunków finansowych.

Obecnie znaczna poprawa sytuacji na rynku pracy odczuwalna jest w grupie specjalistów i inżynierów - już połowa z nich zamierza zmienić pracę. Osoby, które nie mają takich planów, oczekują z kolei wzrostu płac. W najbliższych 12 miesiącach ten trend możemy obserwować także w grupie pracowników produkcyjnych.

"Pozytywne zmiany na rynku pracy obserwujemy już od początku roku. Poprawa koniunktury zmobilizuje pracodawców do podwyżek płac. Trudno będzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy nie ulec presji ze strony pracowników i uniknąć wzrostu wynagrodzeń, w czasie gdy ilość zamówień w firmach wyraźnie się zwiększyła. W przeciwnym razie pracodawcy muszą liczyć się z większą rotacją pracowników i podniesieniem kosztów, w tym m.in. na dofinansowanie dowozów pracowników" – zaznacza z kolei Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama