Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spada popularność studiów w UK wśród Polaków. Rośnie nowy faworyt

Spada popularność studiów w UK wśród Polaków. Rośnie nowy faworyt
Coraz więcej młodych Polaków, a także innych Europejczyków, zaczyna studia na holenderskich uczelniach. (Fot. Getty Images)
W ostatnich latach doszło do dużych zmian, jeśli chodzi o wybory geograficzne Polek i Polaków chcących studiować za granicą. Według danych Elab Education Laboratory, już niemal tyle samo osób wybiera Holandię co Wielką Brytanię. Papiery na uczelnie w tych krajach złożyło odpowiednio 23 i 25 proc. osób. Na podium wskoczyły Włochy, wyprzedzając Danię.
Reklama
Reklama

Po Brexicie, w związku ze wzrostem kosztów studiowania w Wielkiej Brytanii, polscy studenci zaczęli szukać nowych możliwości. Dzięki temu na popularności zaczęły zyskiwać kraje, które wcześniej stanowiły niewielką część wyborów. Takie kraje jak Włochy czy Irlandia w zeszłym roku były wybierane przez kilka procent osób. Dzisiaj zyskały na znaczeniu - na aplikację na uczelnie w tych krajach decyduje się kilkanaście procent Polek i Polaków.

"Jest to przede wszystkim efekt spadającego zainteresowania studiami w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku aplikacje złożone na uczelnie w tym kraju stanowiły aż 46 proc. wszystkich zgłoszeń. W tym roku jedynie 25 proc." - wyjaśnia Agata Pochwała, ekspertka Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

"W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę aplikacje zarówno na studia licencjackie, jak i magisterskie. Aplikanci, którzy trzy lub cztery lata temu aplikowali z Elab na studia pierwszego stopnia, posiadają już status pre-settled i mogą kontynuować swoją edukację na poziomie magisterskim na bardzo korzystnych warunkach. Może się zatem okazać, że w przyszłym roku Holandia zdetronizuje Wielką Brytanię i stanie się liderem" - dodaje Agata Pochwała, team leader customer service w Elab.

Do przetasowania doszło na miejscu trzecim - Włochy wyprzedziły popularną Danię. Półwysep Apeniński przyciąga już 15 proc. aplikantów, czyli o punkt procentowy więcej niż Dania. 13 proc. postawiło na Irlandię, a co dziesiąta osoba aplikowała na uczelnie amerykańskie.

O ile rok temu najwięcej osób aplikowało na kierunki związane z biznesem, zarządzaniem i ekonomią, w 2022 uczniowie najczęściej decydują się na studia medyczne i okołomedyczne. Są to np. programy związane z rozwojem nowych technologii w obszarze medycyny.

Dużą popularnością wciąż cieszy się biznes międzynarodowy - który uplasował się na drugim miejscu - a także kierunki z obszaru IT and Computer Science. Poza podium znalazły się programy z obszaru architektury, sztuki i dizajnu. TOP 5 zamykają Liberal Arts and Social Sciences.

Polki i Polacy coraz częściej poszukują także możliwości dodatkowych wymian międzyuczelnianych. Szukają szkół wyższych, które prowadzą szeroko zakrojoną współpracę z uczelniami w innych krajach i na innych kontynentach.

"Młodzi ludzie chcą budować międzynarodowe CV już na wczesnym etapie kariery i mieć możliwość studiowania w kilku miejscach - również w ramach jednego programu studiów. Ważna jest dla nich również innowacyjność i możliwość korzystania na studiach z najbardziej nowoczesnych technologii, często jeszcze niedostępnych na polskich uczelniach. Chodzi nie tylko o studia z obszarów technicznych, które pierwsze przyjdą nam na myśl, ale także np. studia artystyczne" - podsumowuje Agata Pochwała z Elab.

Czytaj więcej:

Do jakich krajów Polacy aplikowali na studia w 2021 roku?

Zmiany w systemie kredytów studenckich w Anglii. Ich spłata może potrwać nawet 40 lat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama