Menu

Sondaż: Większość Szkotów "za" wyjściem z Wielkiej Brytanii

Sondaż: Większość Szkotów "za" wyjściem z Wielkiej Brytanii
46 proc. respondentów zagłosowałoby dzisiaj za niepodległością Szkocji. (Fot. Getty Images)
Więcej Szkotów zagłosowałoby w ewentualnym drugim referendum za odłączeniem się swojego kraju od Zjednoczonego Królestwa niż za pozostaniem w tej unii - wynika z opublikowanego dzisiaj badania opinii publicznej.
Reklama

To pierwszy większy sondaż od marca 2017 roku, w którym zwolennicy niepodległości Szkocji mają większość - zwraca uwagę agencja Reutera.

Na pytanie, jak głosowaliby w referendum, 46 proc. respondentów odpowiedziało, że za niepodległością, a 43 proc. - że przeciw. Po wyłączeniu badanych bez wyrobionego na ten temat zdania oraz niezamierzających głosować daje to przewagę 52 do 48 proc. na rzecz zwolenników szkockiej secesji.

"W związku z ubiegłotygodniową wizytą Borisa Johnsona w Edynburgu przeprowadziłem sondaż wśród Szkotów, by zmierzyć poziom poparcia dla drugiego referendum niepodległościowego i wybadać opinie co do samej niepodległości Szkocji" - napisał na stronie internetowej autor badania, Lord Ashcroft.

Ashcroft należy do rządzącej obecnie Partii Konserwatywnej i dał się poznać jako przeciwnik objęcia przez Johnsona stanowiska premiera i szefa ugrupowania.

Drugie referendum w Szkocji pozostaje kwestią sporną w kontaktach na linii Londyn-Edynburg. (Fot. Getty Images)

Wizyta Johnsona w Szkocji miała m.in. podkreślić dbałość jego gabinetu o spójność Zjednoczonego Królestwa, jednak ewentualne drugie referendum niepodległościowe w Szkocji pozostaje kwestią sporną w kontaktach na linii Londyn-Edynburg.

Szefowa szkockiego rządu autonomicznego Nicola Sturgeon argumentuje od miesięcy, że ponieważ po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - co planowane jest obecnie na koniec października - sytuacja radykalnie się zmieni, Szkoci powinni dostać prawo do ponownego głosowania w sprawie niepodległości, aby mogli "obrać swój kurs i wybrać swoją przyszłość".

Johnson odrzucił jednak te argumenty, mówiąc, że głosowanie z 2014 roku, w którym większość opowiedziała się za pozostaniem swego kraju w Zjednoczonym Królestwie, rozwiązało tę kwestię na najbliższe pokolenie i nie ma powodu, aby je powtórzyć. 

  Komentarze
  • Leon zawodowiec
   5 sierpnia, 12:14

   Zastanawiam się w jakim celu pisze się o czymś co jest nie realne

  • Ziom
   5 sierpnia, 12:59

   82% exportu jest do UK I krajow spoza EU do EU to tylko 18% wiec niech sobie robia referenda niepodleglosciowe ale najpierw niech odaja kase ktora dostali i dostaja do Londynu,
   Moja firma musiala zainwestowac10 milionow funtow na Grain storage w Aberdeen by dalej tam zajmowac sie skupe I sprzedaza rzepaku,a szkocy farmerzy podpisali dlugo terminowe kontrakty z fatmerami Anglii na dostawy jeczmienia do gorzelni I dalej placza ich premier jest tyle wart co May I caly ten cyrk ".....

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama