Menu

Sondaż: Większość Niemców chce zakazu chust w podstawówkach

Sondaż: Większość Niemców chce zakazu chust w podstawówkach
Na pierwszym miejscu listy tematów tabu mieszkańcy RFN wymieniają migrantów i islam. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa Niemców chce wprowadzenia zakazu noszenia chust w szkołach podstawowych przez muzułmańskie dziewczynki - wynika opublikowanego dzisiaj sondażu. W innym badaniu mieszkańcy RFN narzekają z kolei na polityczną poprawność.
Reklama

Z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii YouGov wynika, że 57 proc. Niemców chce wprowadzenia zakazu noszenia chust w podstawówkach. Wśród wyborców CDU poparcie dla takiego pomysłu wynosi 61 proc. Zwolennicy liberalnej FDP opowiadają się za nim w 64 proc., a narodowo-konserwatywnej AfD - w 90 proc.

Austriacki parlament przyjął w ubiegłym tygodniu ustawę zakazującą noszenia chust przez dziewczynki w szkołach podstawowych. Nowe regulacje zabraniają "zakładania ubrań, których noszenie wynika ze względów religijnych i światopoglądowych i jest związane z zakrywaniem głowy". 

Opublikowany dzisiaj przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" inny sondaż rzuca więcej światła na stosunek większości Niemców do islamu. Badanie Instytutu Demoskopii Allensbach dotyczy poprawności politycznej i swobody wypowiedzi. Wynika z niego, że jedynie 18 proc. Niemców bez obaw wypowiada się w przestrzeni publicznej, a 59 proc. - w kręgu znajomych. Na pierwszym miejscu listy tematów tabu mieszkańcy RFN wymieniają migrantów i islam.

71 proc. ankietowanych zadeklarowało, że te kwestie porusza w rozmowach z zachowaniem ostrożności. Również rozmowa o miłości do ojczyzny, czy patriotyzmie jest dla 41 proc. Niemców "grząskim" tematem.

Jednocześnie 41 proc. badanych krytykuje polityczną poprawność, a 35 proc. deklaruje, że swobodne wypowiadanie opinii jest możliwe tylko w prywatnym otoczeniu.

Dla dwóch trzecich niemieckiego społeczeństwa stosowanie neologizmów, czy terminów neutralnych płciowo to przesada.

  Komentarze
  • Ed
   25 maja, 07:13

   Trochę za późno się obudzili ...jak 70 % zakutanych w te chustki

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.12.2019
  GBP 5.080 złEUR 4.285 złUSD 3.866 złCHF 3.926 zł

  Sport


  Reklama