Menu

Sondaż: Partia Brexitu na kursie do zwycięstwa w wyborach do PE

Sondaż: Partia Brexitu na kursie do zwycięstwa w wyborach do PE
Jeśli wyniki sondażu znajdą odzwierciedlenie w czwartkowych wyborach, to Partia Brexitu wprowadzi do PE aż 32 europosłów. (Fot. Getty Images)
Eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a jest zdecydowanym liderem sondaży przed czwartkowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowanie może liczyć nawet na 34 proc. głosów i 32 mandaty. Rządząca Partia Konserwatywna może być dopiero piąta.
Reklama

Nowo powstały ruch, którego głównym punktem programu jest zapowiedź realizacji podjętej w referendum z 2016 roku decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej, od wielu tygodni plasuje się na czele sondaży.

Badania te uwypuklają kryzys trawiący dwie największe partie polityczne: rządząca Partia Konserwatywna zajęła dopiero piąte miejsce z zaledwie 9 proc. poparcia, a opozycyjna Partia Pracy jest zaledwie trzecia (15 proc.).

Podkreśleniem skali podziałów politycznych w kwestii Unii Europejskiej jest drugie miejsce zajmowane przez proeuropejskich Liberalnych Demokratów, na których głos chce oddać 17 proc. wyborców, a na wysokie poparcie może liczyć także Partia Zielonych (11 proc.).

Jeśli wyniki sondażu znajdą odzwierciedlenie w czwartkowych wyborach, to Partia Brexitu wprowadzi do PE aż 32 europosłów. To więcej niż Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), którą Farage poprowadził do niespodziewanego zwycięstwa w poprzednich wyborach do PE w 2014 roku, uzyskując wówczas 24 mandaty.

Brytyjczycy pójdą do urn jako jedni z pierwszych w Europie, w czwartek 23 maja. (Fot. Getty Images)

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę YouGov na zlecenie proeuropejskiej grupy Best for Britain na próbie ponad 9,2 tys. osób w Anglii, Walii i Szkocji.

Według medialnych spekulacji, Partia Brexitu prawdopodobnie zasiądzie w PE w ramach nowej frakcji politycznej, w skład której wejdzie m.in. włoska Liga Północna Matteo Salviniego.

Dzięki specyficznej ordynacji wyborczej, na drugim miejscu znajdzie się Partia Pracy (należąca w PE do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów), która uzyskałaby 12 mandatów, wyprzedzając dzięki organizacji okręgów Liberalnych Demokratów (10).

Partia Zielonych uzyskałaby osiem miejsc w Parlamencie Europejskim, a rządząca w kraju Partia Konserwatywna ledwie cztery (o 19 mniej niż obecnie). Trzy mandaty uzyskałaby Szkocka Partia Narodowa, a jeden - Walijska Partia Narodowa (Plaid Cymru).

Na stanowiska nie może jednak liczyć proeuropejska Partia Zmiana (Change UK), z której list startuje m.in. były wicepremier Polski Jan Vincent Rostowski.

Sondaż nie objął trzech mandatów przypadających Irlandii Północnej.

Brytyjczycy pójdą do urn jako jedni z pierwszych w Europie, w czwartek 23 maja. 

Polacy w Wielkiej Brytanii chcący głosować w wyborach do PE mogą wybierać kandydatów z listy warszawskiej. Rejestrować się można poprzez elektroniczny system do 23 maja TUTAJ. Rejestracja do wyborów na listy brytyjskiej została już zamknięta.

Więcej informacji na temat rejestracji, zasad głosowania i samych wyborów można znaleźć na stronie Ambasady RP w Londynie.

 

  Komentarze


  • Leon
   21 maja, 14:06

   Partia idioty i rasisty nie powinna brac udzialu w glosowaniu do Parlamentu Europejskiego !!!

  • Ja
   21 maja, 18:12

   Chore że UE pozwala uczestniczyć w parlamęcie europejskim komuś kto jawnie stara się o zniszczenie Zjednoczonej Europy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama