Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Służby bezpieczeństwa zaniepokojone skalą handlu ludźmi

Służby bezpieczeństwa zaniepokojone skalą handlu ludźmi
Handel ludźmi w Europie to coraz większy problem. (Fot. Thinkstock)
Skala współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi przyjeżdżającymi do Wielkiej Brytanii jest znacznie większa niż dotychczas sądzono - poinformowała wczoraj brytyjska Narodowa Agencja ds. Walki z Przestępczością (NCA).
Reklama

Według NCA (National Crime Agency), zjawisko może dotyczyć nawet dziesiątek tysięcy osób na terenie całego kraju, a dotychczasowe szacunki wskazujące na 10-13 tys. ofiar były "jedynie wierzchołkiem góry lodowej".

Dyrektor NCA ds. osób narażonych na szczególne ryzyko Will Kerr zaznaczył, że każde ze śledztw prowadzonych w ciągu 2016 roku skutkowało rozpoczęciem kolejnych, co wskazuje na siatkę powiązań pomiędzy przestępcami zaangażowanymi w proceder handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa. Obecnie toczy się ponad 300 śledztw w takich sprawach.

Jak ostrzegł Kerr w rozmowie z BBC, problem jest tak poważny, że wielu ludzi może spotykać się z ofiarami tego zjawiska i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

Według NCA wzrost handlu ludźmi wiąże się m.in. z obecnością międzynarodowych gangów, które odkrywają, że kontrolując ludzi pracujących w wielu sektorach mogą zarabiać poważne pieniądze, obok np. handlu narkotykami.

Jednocześnie zaznaczono, że najczęściej ofiarami handlu ludźmi padają osoby z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z Polski, a także z Wietnamu i Nigerii.

Od stycznia co najmniej dziewięciu Polaków zostało też skazanych za handel ludźmi. Mężczyźni kusili rodaków do przyjazdu na Wyspy obiecując im dobrze płatną pracę w magazynach, po czym zniewalali ich, zabierali dokumenty i ograniczali dostęp do konta bankowego, zapewniając jedynie miejsce do spania o bardzo niskim standardzie.

W ubiegłym roku łącznie brytyjskie służby otrzymały zgłoszenia dotyczące ponad 3,8 tys. osób, które potencjalnie mogły być ofiarami handlu ludźmi. W 2013 roku ta liczba była ponad dwukrotnie niższa i wynosiła 1,7 tys.

W 2015 roku wprowadzono w Wielkiej Brytanii nowe przepisy zaostrzające kary za współczesne niewolnictwo. Przepisy te dopuszczają m.in. wymierzanie kary dożywotniego pozbawienia wolności za to przestępstwo.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.07.2018
  GBP 4.890 złEUR 4.330 złUSD 3.724 złCHF 3.712 zł

  Sport


  Reklama