Ski jumping: Piotr Żyła third in Engelberg

Piotr Żyła po raz 14. stanął na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. (Fot. Getty Images)
Halvor Egner Granerud won the Sunday ski jumping World Cup event in Engelberg, Switzerland, extending his streak to five consecutive victories. After a promising first round, Piotr Żyła lost ground and finished third.

Żyła prowadził po pierwszej serii. W drugiej oddał krótszy skok, ale utrzymał się na podium.

Kamil Stoch zajął siódme miejsce, Dawid Kubacki - ósme, Andrzej Stękała był piętnasty, a Klemens Murańka zakończył konkurs na 22. pozycji.

Do drugiej serii nie awansował Aleksander Zniszczoł, zajmując 48. miejsce.

Konkurs odbywał się w zmiennych, wietrznych warunkach, w których najlepiej poradził sobie Granerud. W pierwszej serii oddał najdłuższy skok w całym konkursie - 141,5 m, ale wyższe noty uzyskali Żyła (132,5 m) i Japończyk Yukiya Sato (135,5 m). Norweg tracił do Polaka 2,9 pkt.

W drugiej serii najdalej skoczył Niemiec Markus Eisenbichler - 137,5 m, co go wywindowało z siódmej na drugą lokatę. Z zawodników ze ścisłej czołówki dobrze wypadł tylko Granerud, lądując dwa metry bliżej. Sato zepsuł skok, uzyskując tylko 121,5 m, a kończący konkurs Żyła musiał osiągnąć 130,5 m, aby obronić pierwszą pozycję. Zabrakło mu trzech metrów.

W rozmowie z TVP Sport Żyła nie wyglądał jednak na zawiedzionego. "Pierwszy skok był tym z lepszej kolekcji, a drugi też nie był zły, choć trochę przyssało mnie" - żartował.

Pochodzący z Cieszyna niespełna 33-letni zawodnik po raz 14. stanął na podium zawodów PŚ, a po raz drugi w bieżącym sezonie. 28 listopada w fińskiej Ruce zajął drugie miejsce.

Kamil Stoch po udanym wczorajszym konkursie, w którym przegrał tylko z Granerudem, tym razem wypadł nieco gorzej. Nie udała mu się zwłaszcza druga próba. Osiągnął identyczną co Żyła odległość - 127,5 m i spadł z piątej na siódmą pozycję.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata rośnie przewaga Graneruda. Na kolejnych miejscach bez zmian: drugi jest Eisenbichler, trzeci Norweg Robert Johansson, a czwarty Żyła. Dawid Kubacki zajmuje siódmą lokatę, a Stoch - dziesiątą.

Mistrz świata w lotach narciarskich Geiger został ojcem: "Perfekcyjny tydzień"

PŚ w skokach: Stoch drugi w Engelbergu, czwarta z rzędu wygrana Graneruda