Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Skandal pedofilii w Kościele: Ponad 160 śledztw i 248 ofiar w Chile

Skandal pedofilii w Kościele: Ponad 160 śledztw i 248 ofiar w Chile
Skandal pedofilii w Kościele katolickim poważnie wstrząsnął tą instytucją... (Fot. Getty Images)
166 dochodzeń, 221 osób podejrzanych i 248 ofiar molestowania - takie liczby dotyczące skali pedofilii w Kościele w Chile przedstawiła krajowa prokuratura. Podała, że śledztwami objęto 152 księży, 10 biskupów, około 30 zakonnic i zakonników.
Reklama

Podejrzanych jest też 15 osób świeckich.

Dane te zostały ogłoszone w związku z zawarciem we wtorek porozumienia o współpracy między prokuratorem krajowym Jorge Abbottem i sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Chile biskupem Luisem Fernando Ramosem, dotyczącego śledztw w sprawie przestępstw seksualnych popełnionych przez członków tamtejszego Kościoła wobec nieletnich.

Celem tego porozumienia, jak wyjaśniono, jest usprawnienie postępowań, a także ochrona ofiar pedofilii i świadków zeznających w tych sprawach.

W maju zeszłego roku w związku ze skandalem pedofilii i jej tuszowania w chilijskim Kościele dymisję na ręce papieża Franciszka złożyli wszyscy tamtejsi biskupi, wezwani przez niego do Watykanu na pilną naradę. Papież przyjął rezygnację kilku z nich. Franciszek spotkał się również z ofiarami wykorzystywania.

Wcześniej papież ukarał dwóch tamtejszych biskupów, którzy zostali oskarżeni o pedofilię.

W grudniu 2017 roku Kościół katolicki w Australii przeprosił za przypadki pedofilii wśród księży.

 

  Komentarze


  • Horny Wiesio
   2 maja, 16:35

   Zakonnic? Jadę tam!

  • Ernie Stone mason
   2 maja, 18:54

   Koniec falszywych prorokow , wyslac ich wszystkich do pracy a w kosciolach zrobic dyskoteki ,Jezus od zawsze tepil to halatajstwo ,a oni podszyli sie pod jego nauki , na szczescie ich kres jest juz blisko :)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama