Seven Polish medals yesterday at the 2017 World Games

Zlota medalistka Igrzysk The World Games Wroclaw 2017 Marta Wadera Waliczek z trenerem. (Fot. Facebook/Marta Wadera Waliczek)
Seven World Games medals in the non-Olympic disciplines of World Games 2017 were won by Poles yesterday in Wroclaw and Jelcz-Laskowice. Six in kickboxing and one in indoor rowing. All in all, after a week's struggle they have 19 of them.

We wrocławskiej hali Orbita, gdzie odbywał się turniej kickboxingu, na najwyższym stopniu podium stawali: Marta Waliczek (Beskid Dragon Bielsko-Biała, 60 kg), Dawid Kasperski (86 kg) i Mateusz Pluta (91 kg, obaj Puncher Wrocław). Srebro wywalczył Michał Ronkiewicz (KS Gym Fight Wrocław, 75 kg), a brązowe krążki – Małgorzata Dymus (Puncher Wrocław, 56 kg) i Wojciech Kazieczko (Funfit Boxing Team Zielona Góra, 67 kg).

W Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach wicemistrzynią World Games w wioślarstwie halowym na 500 m została Anna Wierzbowska (Lotto Bydgostia). Rekordem świata 1.24,5 zwyciężyła Ukrainka Ołena Buriak.

"„Jestem wielce, wielce szczęśliwa. Dwa złote medale i dwa rekordy globu, coś niesamowitego. No i jeszcze nasz zawodnik, Anton Bondarenko, też ma złoto na 500 m" -” – cieszyła się pochodząca z Mikołajowa 29-letnia Buriak, mistrzyni Europy z 2010 roku w czwórce podwójnej. W środę także wysłuchała hymnu swego kraju, a wynikiem 6.22,8 na 2000 m poprawiła rekord świata.

Również radosna była 26-letnia Wierzbowska. "„Jestem po regatach Pucharu Świata i w okresie roztrenowania, więc z dużym niepokojem usiadłam na ergometr. Cieszę się bardzo, że wywalczyłam drugie miejsce i… ruszam do Zakopanego na zgrupowanie kadry przed mistrzostwami świata w USA" - stwierdziła” krakowianka, olimpijka z Rio de Janeiro.

W turnieju piłki ręcznej plażowej Polacy, po wcześniejszych porażkach z Węgrami i Chorwacją, w czwartek pokonali Egipcjan, zajmując trzecią lokatę w grupie. W ćwierćfinale spotkają się z Brazylijczykami. Polki także wyszły z grupy na trzeciej pozycji po zwycięstwie nad drużyną z Tajwanu oraz przegranych meczach z Australią i Brazylią. W ćwierćfinale zagrają z Hiszpankami.

W turnieju squasha sensacja - supergwiazda z Malezji, ośmiokrotna mistrzyni globu i jedyna aktywna zawodniczka włączona do galerii sław tej dyscypliny Nicol David uległa w pięciu setach sklasyfikowanej na 19. miejscu w światowym rankingu Joe Chan z Hongkongu.

"„Nie mogę w to uwierzyć. Nicol od zawsze była moją idolką. Pokonanie jej jest czymś wspaniałym" -” oświadczyła mediom szczęśliwa Chan, której najlepszym osiągnięciem w World Games był dotychczas ćwierćfinał w 2009 roku. Notabene przegrała w nim wysoko z… David, zdobywczynią złotych medali z ostatnich trzech edycji World Games.

Do końca igrzysk pozostały jeszcze trzy dni. Po tygodniowych zmaganiach dorobek gospodarzy to 19 medali: pięć złotych, siedem srebrnych i tyleż samo brązowych, przy czym dziewięć zdobyte zostały w dyscyplinach na zaproszenie, tj. w kickboxingu i wioślarstwie halowym.

W oficjalnej klasyfikacji, do której nie są liczone te dyscypliny, Polska z 10 medalami (2-3-5) jest na 17. pozycji. Czołówka tabeli bez zmian od kilku dni: Rosja 48 (26-12-10), Włochy 34 (14-10-10) i Niemcy 29 (12-8-9).