Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Selfie za kółkiem. Korzystanie z telefonów plagą na irlandzkich drogach

Selfie za kółkiem. Korzystanie z telefonów plagą na irlandzkich drogach
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji z prowadzenia samochodu z telefonem w ręku. (Fot. Thinkstock)
Rozmawianie, robienie selfie, publikowanie na Facebooku oraz transmitowanie na żywo - od początku roku irlandzka drogówka przyłapała na korzystaniu z telefonów w czasie jazdy ponad 14 tys. kierowców.
Reklama

Według Road Safety Authority (RSA), rozproszenie w czasie kierowania pojazdem jest obecnie przyczyną 20% wypadków.

„ Korzystanie z telefonów komórkowych w czasie jazdy jest wielkim problemem na irlandzkich drogach. Wciąż zbyt wiele osób dzwoni, wysyła wiadomości, sprawdza e-maile, a nawet publikuje wpisy w mediach społecznościowych w czasie jazdy. Tymczasem oderwanie wzroku od drogi nawet na ułamek sekundy może zniszczyć życie” - komentuje Moyagh Murdock, prezes RSA.

Do 30 czerwca tego roku mandatami za używanie telefonów ukaranych zostało 14 tys. kierowców. Oznacza to, że Garda przyłapywała na tego typu wykroczeniu 76 osób dziennie.

Przez cały 2015 z telefonem w ręku złapanych zostało 28,7 tys., a w ubiegłym 28,1. Dane te wskazują na to, że dotychczasowe metody walki ze zjawiskiem - w tym kampanie informacyjne - nie działają.

W badaniu firmy ubezpieczeniowej Aviva 84% kierowców przyznało się do korzystania z urządzeń elektronicznych w czasie jazdy. 26% wysyłało SMS-y, 45% rozmawiało trzymając telefon przy uchu, a 15% sprawdzało media społecznościowe.

Aviva przebadała kierowców w 13 krajach. Okazało się, że Irlandczycy pozwalają sobie na wysyłanie wiadomości tekstowych podczas prowadzenia pojazdu 2 razy częściej niż mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

„Korzystanie z telefonów stało się teraz bardziej kompleksowym zjawiskiem. Nie chodzi już tylko o dzwonienie… Ludzie sprawdzają media społecznościowe, transmitują na żywo, czy publikują nagrania video i zdjęcia. To szalone zachowania” - dodaje Murdock.

Osobie przyłapanej na tego typu wykroczeniu grozi od 3 do 5 punktów karnych oraz mandat w wysokości €60 - €90.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.07.2018
  GBP 4.890 złEUR 4.330 złUSD 3.724 złCHF 3.712 zł

  Sport


  Reklama