Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Secret police gangs database 'targets young black men'

Secret police gangs database 'targets young black men'
Aktywiści zauważają, że policjanci skupiają się wyłącznie na czarnoskórych mieszkańcach. (Fot. Getty Images)
A secret police database containing the name of thousands of gang members has been accused of targeting young black men - many of whom have been deemed to have zero risk of violence.
Advertisement
News available in Polish

Policyjny zbiór danych zawiera informacje o około 3,8 tys. osób. Według Amnesty International, 1,5 tys. z nich jest jednak zupełnie nieszkodliwych. Organizacja odkryła także, iż 87% osób na liście jest czarnych lub pochodzi z mniejszości azjatyckich i etnicznych. Dla porównania, 13% populacji Londynu to czarnoskórzy, którzy jednocześnie stanowią 27% wśród skazanych młodocianych przestępców.

“Jasne jest, że Londyn ma obecnie ogromny problem z przestępczością z użyciem noży, ale baza danych Gang Matrix nie jest jego rozwiązaniem. Stanowi za to element bezużytecznego i przepełnionego rasizmem pojęcia gangów. Cały system jest dyskryminujący i stygmatyzujący młodych czarnych mężczyzn na podstawie muzyki, której słuchają lub zachowań w mediach społecznościowych. Utrwala on postawy rasistowskie i może mieć wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Niektórzy policjanci zachowują się, jakby byli na Dzikim Zachodzie, przyjmując fałszywe założenie, że mogą zakładać nieprawdziwe profile na Facebooku i dodawać ludzi do znajomych tylko po to, by ich monitorować bez potrzeby uzyskania nakazu przeszukania” - komentuje dyrektor Amnesty’s UK, Kate Allen.

Działaczka zaapelowała do burmistrza Londynu o likwidację bazy danych, gdyż nie spełnia ona standardów międzynarodowej ochrony praw człowieka.

“Nie istnieją jasne wytyczne co do odświeżania bazy ani sposoby podważenia zasadności umieszczenia w niej danej osoby. Brakuje także jednoznacznej listy osób z dostępem do danych” - kontynuuje dyrektor.

Organizacja zwróciła się do Information Commissioner’s Office (ICO) o sprawdzenie, czy prowadzenie bazy danych łamie przepisy o ochronie praw człowieka.

Matrix powstał w 2012 roku po fali zamieszek, które dotknęły Londyn latem 2011 roku. Policja gromadzi w niej różne dane wywiadowcze, w tym przeszłość kryminalną, aktywność w mediach społecznościowych oraz informacje pozyskane od instytucji, w tym lokalnych urzędów. Na podstawie danych, przy użyciu tajnego algorytmu, obliczana jest szkodliwość społeczna danej osoby.

Czy policja w UK kieruje się rasizmem? (Fot. Getty Images)

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Advertisement