Scottish League: Craig Gordon Player of the Year

Gordon był kiedyś najdroższym piłkarzem na Wyspach Brytyjskich! (Fot. Getty Images)
Heart of Midlothian goalkeeper Craig Gordon was named Scotland's Player of the Year for the third time in his career on Wednesday. The 39-year-old celebrated the first choice of the journalistic community 16 years ago.

Gordon, kapitan Hearts i reprezentacji Szkocji, pięciokrotnie zachował czyste konto w sześciu meczach kwalifikacyjnych mistrzostw świata 2022. Wydatnie tym pomógł drużynie narodowej awansować do play offów. "Armia Tartan" w półfinale baraży 1 czerwca podejmie Ukrainę, a zwycięzca zagra z Walią cztery dni później o miejsce w turnieju w Katarze.

Pochodzący z Edynburga piłkarz w tym sezonie doprowadził Hearts do trzeciego miejsca w szkockiej ekstraklasie, co zapewniło miejsce w kwalifikacjach play off Ligi Europy w przyszłym sezonie. Niebawem, bo już 21 maja, czeka go występ w finale Pucharu Szkocji. Rywalem będzie drużyna Rangers.

Kariera Gordona zawiera wzloty i upadki. Dziesięć lat temu nie zagrał w dwóch pełnych sezonach z powodu poważnej kontuzji kolana. Po przenosinach do Celticu zdobył w 2015 roku po raz drugi nagrodę dla najlepszego piłkarza roku w Szkocji.

39-letni bramkarz jest pięciokrotnym mistrzem Szkocji, dwa razy zdobywał puchar kraju, a cztery raz puchar ligi szkockiej. Wszystkie trofea wywalczył w barwach Celticu. W roku 2007, po przeprowadzce na kilka sezonów do angielskiego Sunderlandu za 9 mln funtów, został najdroższym bramkarzem na Wyspach Brytyjskich.