Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Sąsiedzi "panny młodej dżihadu": Ona wciąż może być niebezpieczna

Sąsiedzi "panny młodej dżihadu": Ona wciąż może być niebezpieczna
"Obawiam się, że jeśli Shamima Begum wróci, może chcieć wywierać wpływ na innych". (Fot. Getty Images/ITV)
Shamima Begum, która w 2015 r. wyjechała z Londynu do Syrii, gdzie wyszła za bojownika tzw. Państwa Islamskiego (IS), nie zmieniła swoich ekstremistycznych poglądów - twierdzą jej byli sąsiedzi z Bethnal Green we wschodnim Londynie.
Reklama

W minionym tygodniu 19-letnia Shamima została pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa, co ma zablokować jej próbę powrotu do kraju.

W wywiadzie dla telewizji ITV kobieta skrytykowała decyzję rządu, przyznając, że "jest nią zszokowana". "To niesprawiedliwe wobec mnie i mojego syna" - zaznaczyła, dodając, że we wcześniejszych rozmowach rodzina dała jej do zrozumienia, że "powrót do Wielkiej Brytanii będzie bardzo łatwy".

Begum zapewniła też, że "chce się zmienić" jako osoba, mimo że w poprzednich wywiadach twierdziła, iż ​​ataki terrorystyczne - w tym zamach bombowy w Manchesterze w 2017 roku - mogą być uzasadnione. 

Starsi przedstawiciele społeczności muzułmańskiej w Bethnal Green w rozmowie z "The Times" poparli decyzję MSZ o zablokowaniu jej powrotu do Wielkiej Brytanii. Jeden z imamów, który chciał pozostać anonimowy, oznajmił: "Ci, którzy poszli w stronę ekstremizmu, nie zmienią się".

Podobnie uważa Moulana Abdul Malik, imam w meczecie Baitul Aman, położonym się w pobliżu domu, w którym dorastała Begum. "Ludzie poddani praniu mózgu mogą nie zmienić swoich poglądów. Decyzja podjęta przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych była słuszna. Obawiam się, że jeśli Shamima Begum wróci, może chcieć wywierać wpływ na innych. Byłaby niebezpieczna dla młodych ludzi"  - podkreślił Malik.

Begum, która niedawno urodziła syna, przebywa obecnie w obozie kontrolowanym przez Kurdów w Syrii. 19-latka  i jej dwie koleżanki uciekły z Wielkiej Brytanii w 2015 roku, a następnie przez Turcję dostały się do Syrii, gdzie poślubiły bojowników IS. 

 

  Komentarze


  • JOKER
   23 lutego, 21:14

   A ha ha A ha ha zmienila sie A ha ha A ha ha

  • Fan
   24 lutego, 13:21

   po pierwsze to ona powinna byc sadzona za przynaleznosc do ugrupowania terorystycznego,a nie czy moze wracac czy nie,to jest zenada

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2019
  GBP 4.877 złEUR 4.299 złUSD 3.844 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama