Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Santander: Polacy dobrze oceniają swoje finanse po pandemii

Santander: Polacy dobrze oceniają swoje finanse po pandemii
Jak pandemia wpłynęła na nastroje finansowe Polaków? (Fot. Getty Images)
Po trwającej od 6 miesięcy pandemii Polacy nadal dobrze oceniają swoje finanse, choć wzrosła liczba pesymistów - informuje Santander Consumer Bank powołując się na raport 'Polaków portfel własny: czas zmian'.
Reklama
Reklama

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Santander Consumer Banku, obecnie ponad 40 proc. pytanych zadowolona jest ze swojej sytuacji materialnej (przed pandemią było to 70 proc.). Podobny odsetek (42 proc.) uważa stan swoich finansów za "średni", natomiast 15,2 proc. ocenia sytuację finansową za "raczej złą" i "bardzo złą".

"Porównując wyniki badania dotyczącego oceny finansów własnych przez Polaków sprzed i po sześciu miesiącach pandemii nie da się nie zauważyć, że zadowolenie wyraźnie spadło" – przekazał przedstawiciel zarządu Santander Consumer Banku Piotr Dolata.

Wskazał, że biorąc pod uwagę m.in. rosnącą stopę bezrobocia, optymizmem napawa fakt, że nadal zdecydowana większość badanych nie odczuwa większych problemów finansowych. Zauważa, że zestawiając obecne dane z odpowiedziami ankietowanych z przełomu maja i czerwca br. "odsetek ankietowanych oceniających stan swoich finansów jako dobry nie spadł poniżej 40 proc., choć równocześnie ocen negatywnych przybyło".

Z badania Santander Consumer Banku wynika - jak dodano - że najmniej powodów do narzekań na stan swoich finansów mają ankietowani, którzy otrzymują świadczenie 500 plus. Ponad 51 proc. rodziców pobierających je na jedno dziecko i 57 proc. na dwoje lub więcej ocenia swoją sytuację "bardzo dobrze" lub "raczej dobrze".

Zadowoleni są też badani z wykształceniem wyższym (63 proc.) oraz prawie połowa mężczyzn (48 proc.). Zaznaczono, że ze wszystkich grup wiekowych najlepiej wydają się radzić sobie osoby w przedziale 18-29 lat. Ponad 64 proc. z nich nie narzeka na stan swoich portfeli.

Na złą sytuację materialną - jak wskazano - nadal najczęściej narzekają seniorzy. Obecnie jest to połowa osób powyżej 60 roku życia.

Czytaj więcej:

CBOS: 85 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie

"Bez wesela nie ma ślubu". W Polsce coraz mniej zawieranych małżeństw

"Rzeczpospolita": Sektor gastronomiczny w Polsce rośnie w siłę

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama