Sainz wins 2020 Dakar Rally for X-raid Mini, Alonso 13th

To trzecie z kolei zwycięstwo Hiszpana w tym najsłynniejszym rajdzie na świecie... (Fot. Getty Images)
Carlos Sainz has secured this third Dakar Rally victory in the 2020 edition of the event, held in Saudi Arabia for the first time ever. Two-time world rally champion Sainz, father of McLaren Formula 1 driver Carlos Sainz Jr, finished 6m21s clear of reigning champion Nasser Al-Attiyah after 12 stages.

Sainz był w piątek szósty, a ostatni etap tegorocznej edycji imprezy wygrał Al-Attiyah. Hiszpan triumfował również w Dakarze w 2010 i 2018 roku.

W kategorii kierowców samochodów startował jeden Polak - Jakub Przygoński. W piątek uplasował się w drugiej dziesiątce. Na początku rajdu miał kłopoty techniczne i poniósł ogromne straty, dlatego nie liczył się już w walce o czołowe lokaty.

W kategorii quadów również trzeci raz zwyciężył Chilijczyk Ignacio Casale. Rafał Sonik zajął trzecie, Kamil Wiśniewski - piąte, a zwycięzca ostatniego etapu Arkadiusz Lindner - 11. miejsce w klasyfikacji końcowej.

Świetny wynik uzyskał także motocyklista Orlen Teamu Maciej Giemza, zajmując na etapie dziewiąte miejsce. W klasyfikacji końcowej uplasował się na 17. pozycji. Dakar wygrał amerykański motocyklista Hondy Ricky Brabec, który tym samym przełamał wieloletnią dominację zespołu KTM.

Ostatni etap prowadził z Haradh do Qiddiyi i był nieco krótszy niż pierwotnie planowano. Liczył 429 km, z czego 167 to odcinek specjalny.

Rajd Dakar to rajd terenowy, rozgrywany w o wiele trudniejszych warunkach niż rajdy płaskie - zawodnicy podróżują przez pustynię, a długość odcinków specjalnych sięga kilkuset kilometrów dziennie. (Fot. Getty Images)