Menu

Sąd: Żona i dzieci bojownika IS "mogą wrócić do Niemiec"

Sąd: Żona i dzieci bojownika IS "mogą wrócić do Niemiec"
Decyzja berlińskiego sądu zapadła na skutek pozwu, jaki władzom wytoczyła rodzina kobiety. (Fot. Getty Images)
Sąd w Berlinie zdecydował, że rząd Niemiec musi sprowadzić do kraju niemiecką obywatelkę, która wyszła za domniemanego bojownika tzw. Państwa Islamskiego (IS), a wraz z nią ich troje dzieci - informuje BBC. To pierwszy tego rodzaju wyrok w tym kraju.
Reklama

Sąd uznał, że dzieci kobiety ucierpiałyby, gdyby musiały dalej pozostawać w obozie dla uchodźców Al-Hol w Syrii.

Do tej pory władze niemieckie deklarowały gotowość do przyjęcia części dzieci islamistów, ale bez towarzyszących im matek, których możliwa radykalizacja budziła obawy ze względów bezpieczeństwa. W tym konkretnym przypadku sąd doszedł do wniosku, że brak działania sprawiłby, że dzieci byłyby narażone na "poważny, nieuzasadniony i nieuchronny uszczerbek".

Według dziennika "Sueddeutsche Zeitung", troje dzieci ze związku Niemki z domniemanym bojownikiem IS jest w wieku dwóch, siedmiu i ośmiu lat, a ich matka pochodzi z Dolnej Saksonii na północy kraju.

Decyzja berlińskiego sądu zapadła na skutek pozwu, jaki władzom wytoczyła rodzina kobiety.

To tylko jeden z procesów wytoczonych rządowi w Berlinie przez rodziny podejrzanych bojowników IS. Na repatriację do kraju w syryjskich obozach dla uchodźców, gdzie panują bardzo złe warunki, oczekuje kilkadziesiąt Niemek, które wyszły za domniemanych islamistów, oraz co najmniej 100 dzieci - podkreśla korespondent BBC.

Mężczyźni, którzy wcześniej przyłączyli się do IS, obecnie niemal w każdym przypadku po powrocie do Niemiec poddawani są śledztwu. W przypadku powracających kobiet dochodzenie karne wszczynano dopiero po znalezieniu większej ilości dowodów. To podejście zmieniło się jednak w grudniu 2017 roku, kiedy ogłoszono, że kobiety i mężczyźni podejrzani o przyłączenie się do IS będą traktowani jednakowo.

  Komentarze
  • O matko
   12 lipca, 12:37

   Ile te dzieci mają?3 5 7lat?poczekają z 8 lat I będą potencjalnym zagrożeniem..do czego dazysz europo?!?!rządy tych ludzi mnie załamuja.zostancie tam gdzie wasze miejsce

  • Xors
   12 lipca, 14:31

   co za brednie i za kase podatnikow bedzie taki karmiony i wychowany a potem za tatusia i za wiare bedzie robil to samo. BANDA DEBILI

  • Fan Clarksona
   12 lipca, 15:01

   Co ci ludzie pracujący w sądzie.. Sąd.. co oni maja w głowie? Ich plan się wypełnia.. zaludnić europe.. szok..
   Jak już niebedzie innych nacji w europie tylko oni to znowu Polacy beda musieli ratowac dupe..

  • Ola lat 8
   12 lipca, 15:10

   Teraz dzieci ale za 8-10 lat potencjalni terroryści bez skrupułów. Przecież rząd tak skrzywdził ich rodziny w dzieciństwie...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama