Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Równouprawnienie w Polsce dopiero za 107 lat? Ruszyła akcja społeczna #nieczekam107lat

Równouprawnienie w Polsce dopiero za 107 lat? Ruszyła akcja społeczna #nieczekam107lat
Stereotypy na temat płci powodują, że zmiany w kwestii równouprawnienia zachodzą w Polsce bardzo powoli... (Fot. Getty Images)
Jak wynika z raportu 'Global Gender Gap Report 2020' dopiero za 107 lat kobiety w Polsce będą miały takie same szanse i prawa jak mężczyźni. W reakcji na opublikowany raport powstała akcja społeczna #nieczekam107lat, której celem jest zwrócenie uwagi na problem nierówności płci – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Reklama
Reklama

Choć w teorii wszyscy Polacy – bez względu na pochodzenie, wyznawaną wiarę czy płeć – posiadają te same prawa i szanse na rozwój, praktyka pokazuje coś zupełnie innego. Najnowszy raport "Global Gender Gap Report 2020" opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne ujawnił, że do osiągnięcia pełnej równości między kobietami i mężczyznami w krajach Europy Wschodniej, w tym Polski, potrzeba aż 107 lat. Wśród 153 uwzględnionych w badaniu państw Polska znalazła się na dalekim 40. miejscu.

Choć co prawda awansowaliśmy o cztery pozycje względem 2006 roku, zmiany, jak podkreślają eksperci, dokonują się bardzo powoli. Doskonałym tego przykładem jest trwająca pandemia, która, co doskonale pokazał niedawny raport Komisji Europejskiej, dużo bardziej uderzyła w kobiety, wciąż obarczane większością prac domowych.

W odpowiedzi na publikację "Global Gender Gap Report 2020" powstała akcja społeczna zainicjowana przez portal Ofeminin.pl, Forbes Women oraz UN Global Compact. Celem projektu #nieczekam107lat jest budowanie w społeczeństwie świadomości problemu nierównych szans pomiędzy kobietami i mężczyznami oraz edukowanie na rzecz ich wyrównywania w obszarze życia prywatnego i zawodowego.

Wesprzeć inicjatywę postanowiło wiele rodzimych gwiazd, które zostały ambasadorami akcji i wystąpiły w promującym ją spocie. W gronie tym znaleźli się Ewa Chodakowska, Borys Szyc, Margaret, Mateusz Damięcki, Lara Gessler, Michalina Grzesiak, Kasia Mecinski i Odeta Moro. "Każdego dnia możemy upominać się o swoje. W domu, w pracy, w życiu społecznym. Nie płeć, a determinacja warunkuje nasz sukces. Dlatego ja nie zamierzam czekać 107 lat. Zmiany zaczynam już dziś. Od siebie i od mojego otoczenia. Ty też możesz" – skomentowała na Instagramie swój udział w akcji Ewa Chodakowska.

Jak podkreślają twórcy inicjatywy #nieczekam107lat, jest ona stworzona dla kobiet, które ze względu na płeć były w jakikolwiek sposób dyskryminowane czy gorzej opłacane za wykonywaną pracę. Zwiększanie społecznej świadomości na temat nierówności płci pomaga zwalczać nadal powszechne stereotypy na temat kobiet, które wpływają na ich rozwój i wybór ścieżki kariery.

"Zniechęcanie młodych dziewcząt do kariery w STEM (z ang.- science, technology, engineering, mathematics) uprzedzenia przy rekrutacji, a wreszcie kara za macierzyństwo, czyli pay gap i szklany sufit, to zjawiska, które nie tylko utrudniają realizowanie się na polu zawodowym, ale czasem skutkują nawet wykluczeniem z rynku pracy" – zaznacza Aleksandra Karasińska, redaktor prowadząca "Forbes Women". Badania pokazują tymczasem, że zmniejszanie nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami wpływa pozytywnie zarówno na rozwój biznesu, jak i całych społeczeństw.

"Akcja #nieczekam107lat jest adresowana do tych kobiet, które usłyszały w dzieciństwie, że nie powinny wspinać się po drzewach. Wszystkim, które nie były traktowane poważnie w pracy, chociaż miały największe kompetencje. Tym, które przetrwały przemoc seksualną i które słyszały, że są zołzami, mimo że były po prostu asertywne" – mówi Karolina Gołuchowska, p.o. redaktorki naczelnej Ofeminin.pl. I dodaje, że przekaz akcji jest bardzo prosty. "Wyrównajmy wreszcie boisko do gry. To się po prostu opłaca. Wszystkim" – kwituje.

Akcja #nieczekam107lat potrwa do 30 czerwca. 

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Polki szczepią się dwukrotnie szybciej niż Polacy

Czeskie ministerstwo: Polki mogą dokonać legalnej aborcji w naszym kraju

PiS szykuje zmiany w 500 plus. Chce zachęcić Polki do rodzenia dzieci

Powstaje raport o Polkach, które pracują w brytyjskim sektorze technologicznym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama