Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd UK nie chce ujawnić danych na temat korzyści wynikających z umowy handlowej po Brexicie

Rząd UK nie chce ujawnić danych na temat korzyści wynikających z umowy handlowej po Brexicie
Większość umów handlowych zawartych przez UK po Brexicie przyniosła znikomy wzrost PKB. (Fot. Getty Images)
Rząd odmówił opublikowania szacunkowych korzyści gospodarczych płynących z najnowszej propozycji umowy handlowej po Brexicie. Wcześniej ministrowie narazili się na szydercze komentarze na temat niewielkich korzyści dla gospodarki płynących z poprzednich umów o wolnym handlu - większość z nich ma znikomy wpływ na wzrost PKB.
Reklama
Reklama

Tymczasem – jak donosi Independent - ministerstwo handlu zagranicznego (DIT) zdecydowało się nie publikować danych na temat rozszerzonej umowy handlowej z Izraelem, argumentując, że "nie jest to zasadne".

Partie opozycyjne twierdzą, że rząd powinien być bardziej przejrzysty w kwestii negocjacji handlowych i przedstawić szacunkowe dane - choć ekonomiści twierdzą, że korzyści z renegocjowanej umowy mogą być trudne do określenia.

Kiedy rząd rozpoczął negocjacje handlowe z USA w 2020 roku, ujawnił, że spodziewa się, iż umowa zapewni zaledwie 0,16-proc. wzrost PKB do 2035 roku - jest to wartość odpowiadająca marginesowi błędu w prognozach.

Z kolei strategiczne argumenty za porozumieniem z Nową Zelandią szacowały zysk "między 0,00 a 0,01 proc." w dłuższej perspektywie, przy najlepszym scenariuszu. Liczby te zostały zestawione z prognozowanym spadkiem PKB w wyniku wyjścia z UE o 4 proc.

Jednak oficjalna dokumentacja, wydana w listopadzie, dotycząca rozszerzonej umowy handlowej z Izraelem nie zawierała danych o PKB. DIT potwierdził teraz, że nie ma planów podawania takich danych.

Urzędnicy z DIT twierdzą, że nie przeprowadzili analizy wpływu rozszerzonego porozumienia o wolnym handlu między UK a Izraelem na PKB z dwóch głównych powodów.

Po pierwsze, umowa jest raczej korektą już istniejącej umowy o wolnym handlu a nie zupełnie nową umową; po drugie, przewiduje się, że zmiany obejmą tylko określone sektory a nie wszystkie towary i usługi.

Projekt umowy o wolnym handlu z Izraelem jest rozszerzeniem umowy podpisanej między UE i Izraelem, która została rozwiązana wraz z Brexitem, choć fakt ten nie został podkreślony w komunikatach rządowych dotyczących negocjacji.

Czytaj więcej:

Szef sieci Next: "To zdecydowanie nie jest Brexit, jakiego chciałem"

Brexit: Wielka Brytania przymierza się do nowej umowy z UE

UK: Premier Sunak dementuje doniesienia o planach rozmiękczenia Brexitu

Były minister ds. Brexitu przyznaje: Brak jakichkolwiek większych korzyści z wyjścia z UE

Były sponsor Torysów: Rishi Sunak powinien renegocjować "miękki Brexit" z UE

Brexit zwiększył wydatki na żywność o 210 funty przez dwa lata

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama