Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Rzeczpospolita": Wcisnąć kit Polakowi

"Rzeczpospolita": Wcisnąć kit Polakowi
Polska żywność jest gorsza od zachodniej - apelują po raz kolejny organy kontroli nad Wisłą. (Fot. Getty Images)
Towary oferowane na Polskim rynku mają często inny skład oraz gorszą jakość niż w Niemczech - podała 'Rzeczpospolita'. To kolejne doniesienie o rynkowej niesprawiedliwości wewnątrz UE.
Reklama

W poznanym przez "Rz" raporcie Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała, jak ze swoich zadań wywiązuje się Inspekcja Handlowa, stwierdzono, że światowe koncerny spożywcze wpuszczają na polski rynek produkty o niskiej jakości, a część z nich nie spełnia norm.

"Testy wyrobów z rynku polskiego i zachodnioeuropejskiego wykazały podwójną jakość produktów, czego dowiedzieliśmy się dzięki Inspekcji Handlowej. Dlatego potrzeba dalszych intensywnych kontroli oraz działań poprawiających świadomość konsumentów, która nadal jest słaba" – przekazał "Rz" prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Według dziennika, w latach 2014–2017 zbadane przez NIK wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej przeprowadziły łącznie 48 tys. kontroli, głównie artykułów rolno-spożywczych. "Okazało się, że 38 proc. pobranych partii produktów z niemal połowy zbadanych placówek nie spełniało norm i dyrektyw. W przypadku żywności i artykułów spożywczych IH zakwestionowała co piątą partię towaru, ale uchybienia dotyczyły już 60 proc. sklepów" - można przeczytać.

Jak podaje gazeta, alarmująco wypada porównanie asortymentów jakościowych towarów w Polsce i w Niemczech, które na zlecenie NIK przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Ze 101 par produktów 12 dotyczyły istotne różnice. Towary przeznaczone na polski rynek miały często niższą jakość" - donosi "Rz".

Z badania - pisze dziennik - wynika też, że 22 produkty były u nas droższe niż w Niemczech. "UOKiK zastrzega wprawdzie, że próba jest zbyt mała, by odnosić badanie do całego rynku, jednak ustalenia dotyczące wycinka są wymowne" - można się dowiedzieć.

 

  Komentarze


  • R2
   29 grudnia 2018, 06:47

   Polacy jedzą produkty gorszej jakości, za które płacą jak za granicą. Do tego dochodzi zatrute powietrze gdy w okresie zimowym palą śmieciami plus niskie zarobki jak na standardy europejskie. Policja łapie za byle bzdurę 100zl. Super

  • Maciej Morek
   29 grudnia 2018, 07:52

   co sie dziwic gdy by byly leprzej jakosci to by byly drosze I juz tylko nieliczni mogli by sobie na nie pozwolic

  • Ultravox2010
   29 grudnia 2018, 23:54

   Prawda.Po kazdej wizycie w Polsce mam delirium.W Anglii pije tyle samo i rano normalnie do pracy jade.Tylko Kaczynski wie czego do polskiego piwa dodawac aby otumaniony motloch glosowal na PiS :-)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama