Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": W Polsce brakuje policjantów

"Rzeczpospolita": W Polsce brakuje policjantów
Polska ma spory problem, ponieważ coraz mniej osób chce pracować w policji. (Fot. Getty Images)
'Skala wakatów w policji jest tak duża, że, mówiąc obrazowo, to jakby w trzech średnich policyjnych garnizonach nie było żadnego policjanta. Najgorzej jest w wielkich aglomeracjach, skąd mundurowi odchodzą na potęgę, a nowi nie palą się do służby' - możemy przeczytać w ostatniej 'Rzeczpospolitej'.
Reklama
Reklama

Cytowany przez "Rzeczpospolitą" NSZZ Policjantów alarmuje, że tak kryzysowej sytuacji nie było od 12 lat. Stan etatowy policji to 107 tys. funkcjonariuszy, przy czym liczba nieobsadzonych miejsc sięga niemal 13 tys. – to dane na 1 marca. Najgorzej jest w komendzie stołecznej obejmującej Warszawę i okolice, gdzie brakuje 1,9 tys. osób – czyli jednej piątej składu.

"A to miejsce newralgiczne, tu jest największy przepływ ludzi, urzędy, biznes, co przyciąga też przestępczość. Niedobory są także w: Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. To stała i niepokojąca tendencja – wskazują związkowcy. Co gorsza, szwankuje obsada kluczowych pionów – np. w nowo powstałym biurze do ścigania cyberprzestępców luka sięga połowy składu. A oszustw czy ataków w sieci alarmująco przybywa" - podaje "Rzeczpospolita".

Polacy od lat domagają się odpolitycznienia służb mundurowych. (Fot. Getty Images)

Gazeta dodaje, że podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

Jeśli przy obecnym stanie etatowym jest 13 tys. wakatów, to oznacza, że fizycznie w policji pracuje ok. 94 tys. funkcjonariuszy.

"To niepokojące, ponieważ to stanowczo za mało. Bezpieczny poziom to 100 tys. realnie pracujących" - komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. Adam Rapacki, były wiceszef policji i wiceszef MSWiA z lat 2007–2012.

"Sami policjanci twierdzą, iż prestiż zawodu upadł przez to, że są angażowani do ośmieszających zajęć. Chodzi np. o stanie na wysięgniku, by komuś zaglądać w okna, czy pilnowanie na okrągło wejścia do TVP. Atmosfera w formacji jest fatalna. Policja w Polsce jest używana w wielkich ilościach do zabezpieczenia tzw. miesięcznic czy pilnowania domu prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość" - zauważa "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej:

20 zatrzymanych po finale Pucharu Polski, rannych dwóch policjantów i koń

Polska: 30-procentowy wzrost kradzieży w sklepach. Wśród powodów "inflacja i ubożenie społeczeństwa"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama