Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Rzeczpospolita": Strefa euro ma przyszłość

Strefa euro ma się tak dobrze jak nigdy. (Fot. Thinkstock)
Działania podjęte w strefie euro w reakcji na kryzys fiskalny ograniczyły ryzyko jej rozpadu - ocenił we wczorajszej 'Rzeczpospolitej' Nouriel Roubini, znany ekonomista, jeden z nielicznych, którzy przewidzieli ostatni kryzys finansowy.
Reklama

"W mojej ocenie jest jasne, że stopy procentowe nie wrócą do poziomu sprzed ostatniego kryzysu. W przypadku USA pełna normalizacja polityki pieniężnej będzie oznaczała prawdopodobnie wzrost głównej stopy Fedu do 2,75 proc., a nie do 5-6 proc., jak dawniej - niższa jest bowiem tzw. naturalna stopa procentowa" – przekazał słynny amerykański ekonomista.

Dodał, że w razie recesji obniżka głównej stopy Fedu do zera nie będzie wystarczająco silnym bodźcem dla gospodarki USA. Jego zdaniem, w tej sytuacji banki centralne sięgną po "niekonwencjonalne narzędzia, czyli QE, forward guidance, (kierowanie oczekiwaniami uczestników życia gospodarczego co do poziomu stóp w przyszłości - przyp. red.), a w niektórych krajach także ujemne stopy procentowe".

Ekonomista mówił też, że w strefie euro istnieje w zasadzie konsensus co do tego, że większa integracja jest konieczna. "Problemem jest to, że Niemcy zgodzą się na nią dopiero wtedy, gdy kraje z południa strefy euro ograniczą swoje deficyty, wzmocnią swoje systemy finansowe itp. Proces integracji może być więc powolny, ale jest możliwy” - podsumował Nouriel Roubini.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

  Sport


  Reklama