Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": Po lekarza na Wschód

"Rzeczpospolita": Po lekarza na Wschód
Według statystyk OECD, Polska jest na szarym końcu pod względem dostępności lekarzy, czyli ich liczby na tysiąc mieszkańców... (Fot. Getty Images)
Pandemia nasiliła problem deficytu lekarzy. Agencje zatrudnienia mogą ściągnąć tysiące specjalistów ze Wschodu, o ile znikną bariery dla ich pracy w Polsce - pisze dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Gazeta zwraca uwagę, że sytuacja epidemiczna Polski staje się coraz poważniejsza. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych zakażeniach i śmierci 168 osób. W szpitalach przebywa ponad 10 tys. chorych na Covid-19. Jak pisze "Rz" rosną obawy, czy będzie miał ich kto leczyć. Gazeta wskazuje, że szansą na szybkie rozwiązanie deficytu krajowych kadr może być personel medyczny z zagranicy.

"Pierwszą grupę kilkudziesięciu lekarzy z Ukrainy jesteśmy w stanie zwerbować w ciągu dwóch tygodni" – zapewnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników, w tym fachowców i specjalistów z Ukrainy.

Dodaje, że w krótkim czasie jego firma jest w stanie zrekrutować łącznie kilka tysięcy przedstawicieli personelu medycznego. "Z naszych szacunków wynika, że w tej chwili potencjalnie zainteresowanych pracą w Polsce jest ok. 1,5–2 tys. lekarzy oraz nawet 2–3 tys. pielęgniarek i sanitariuszy" – wyjaśnia Inglot.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że część z nich pracowała już albo pracuje w Polsce, tyle że często nie w swoim zawodzie, bo skutecznie utrudniają im to bariery regulacyjne. Teraz - jak czytamy w artykule - wraz z projektem tzw. ustawy covidowej, pojawiła się szansa, by te bariery nieco zmniejszyć, ułatwiając medykom spoza Unii dostęp do polskiego rynku pracy, na którym pogłębia się niedobór kadr.

Według statystyk OECD, organizacji zrzeszającej najbardziej rozwinięte kraje, na które powołuje się gazeta, Polska jest na szarym końcu pod względem dostępności lekarzy, czyli ich liczby na tysiąc mieszkańców. "U nas ten wskaźnik wynosił w zeszłym roku niespełna 2,4 – a więc sporo poniżej średniej dla OECD (3,5)" - czytamy w "Rz".

Czytaj więcej:

Alarmujące dane z Polski: Codziennie rośnie rekord zakażeń

W Polsce 10 040 nowych zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku epidemii

Niemcy: Cała Polska umieszczona w strefie zagrożenia koronawirusowego

W Polsce "prawie lockdown": Od jutra wszędzie "strefa czerwona"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama