Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Rzeczpospolita": Nawet 5 tys. złotych za nieszczepienie dziecka

Urzędnicy w Polsce zamierzają walczyć z nieszczepieniem dzieci. (Fot. Thinkstock)
Urzędnicy mogą zmusić do obowiązkowych szczepień; potwierdził sąd - informuje wczorajsza 'Rzeczpospolita'. Gazeta dodała, że osoby chylące się od obowiązku, mogą liczyć na surowe kary.
Reklama

"Obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. A to znaczy, że inspekcja sanitarna może zmusić rodziców do wykonania tego obowiązku - w drodze egzekucji administracyjnej, w tym grzywny od 100 do nawet 5 tys. zł" - można przeczytać w artykule "Rzeczpospolitej".

Dziennik przywołuje przy tym najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), które - jak donosi - "są alarmujące: ponad 30 tys. rodziców odmówiło w 2017 r. poddania dzieci szczepieniom przewidzianym w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 r.".

"Jeżeli nieszczepionych dzieci będzie przybywać w takim tempie, do Polski wrócą epidemie chorób, które uważaliśmy za trwale wyeliminowane" - ostrzega w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr hab. Ewa Augustynowicz, wakcynolog z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH. Dodaje, ze ubiegłoroczne epidemie odry w Rumunii, Grecji i we Włoszech są związane właśnie za spadkiem liczby szczepień.

Główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz zapewnia, że służby sanitarne robią, co mogą, by przekonać rodziców do szczepień. "Najpierw wzywamy ich do siebie, a gdy to nie skutkuje wysyłamy upomnienia" - informuje Posobkiewicz, cytowany przez "Rz".

 

  Komentarze


  • Szachy
   21 lutego, 06:29

   Szach mat antyszczepionkowcy.
   Sprzedam wiecej malych trumienek. Polecam hebanowe.

  • Lukasz0p
   21 lutego, 07:26

   Świadomość rodziców rośnie, więc ilość szczepień maleje. Korporacje/Kartele tracą, naciskają polityków w swoich kieszeniach, a lewackie portale i trolle skamlą. W końcu za to im płacą:)

  • Czytelnik anonimowy
   21 lutego, 07:55

   Ja rozumiem gruźlica albo heinego medina ok, ale świnka? Różyczka? ospa wietrzna? Każdy jak dzieko to miał i żyje, uodpornił się i już, epidemia? Bez sensu, tego się nawet nie leczy tylko łagodzi objawy i samo przechodzi. Brawo rodzice na te trzy nigdy bym nie zaszczepiła mojego dziecka. Moje dzieci miały ospę, odrę i żyją szczęśliwe bez autyzmu. TAK TRZYMAĆ RODZICE!

  • Brytyjczyk
   21 lutego, 08:09

   Kary powinny byc duzo wyzsze .(okolo 50 tys ) wtedy tlumoki z prawicy przestali by zabijac wlasne dzieci.

  • Swiadomy
   21 lutego, 08:38

   Przepraszam bardzo!
   Ale nikt nie zmusi mnie do podania substancji mojemu dziecku ktora nie przeszla badan klinicznych to po pierwsze!
   Sklad szczepionek pozostawia wiele do niepewnoaci jak dowodza najnowsze badania to podrugie!
   To ja decuduje o zdrowiy mojego dziecka!
   A nie przemysl farmaceutyczny!
   Zero o skutkach ubocznych !
   Maja ludzi za bydlo !

  • Slav us
   21 lutego, 08:53

   Jest taka choroba: odra
   http://www.ibtimes.co.uk/measles-cases-italy-skyrocket-populists-call-vaccination-ban-1662654
   Measles cases in Italy skyrocket as populists call for vaccination ban
   Italy recorded 5,006 measles cases last year, over 25% of the European total.

   The country's immunisation rate is 87%, significantly lower than the recommended 95% threshold.

  • Andre80
   21 lutego, 09:52

   Polacy to kroliki doswiadczalne bez zadnych kosztow dla zakladow farmaceuycznych jeszcze nakaz

  • Teresa
   21 lutego, 10:06

   Jeśli chcą tak bardzo pomóc polskim dzieciom , to mogą zapewnić darmowe książki w szkołach zamiast przymusowych szczepionek i wtedy wszyscy rodzice będą chętni do współpracy.
   Spytajcie najpiepierw tych rodziców o ich opinie .... zamiast zmuszać i kary wystawiać , tym bardziej jeśli chodzi o zdrowie ich dzieci !!

  • Andrzej morawiec
   21 lutego, 10:09

   a co ze zgoda podpisana przed operacja lub innym zabiegiem skoro rodzice nie odpowiadaja za dzieci moze tak powiedziec dziecku niech idzie kogos zabic okrasc a my mamy z glowy problem i jeszcze co do domu przyniesie bo sedzia bedzie odpowiadal za dziecko nie rodzic ide tokiem rozumowania tego niby sadu

  • Lukasz
   21 lutego, 10:22

   Jesli to przejdzie to rodzic powienien miec prawo pozwac panstwo, nfz oraz koncern farmaceutyczny w razie jakichkolwiek powiklan po-szczepionkowych. Szczepienia ponadto powinny byc rozbite na pojedyncze choroby i rozlozone w czasie tak aby mozna bylo latwo ustalic ktora szczepionka wywolala efekty uboczne. Jesli pamietacie to niedawno byla afera w Polsce gdzie lekarze podawali SWIADOMIE przeterminowane szczepionki "bo przeciez nie mogo sie zmarnowac". Takie akcje powinny podchodzic pod usilowanie morderstwa i trafiac przed sad.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama