Menu

Rzecznik Theresy May: "Naród Wenezueli zasługuje na lepszą przyszłość"

Rzecznik Theresy May: "Naród Wenezueli zasługuje na lepszą przyszłość"
Zjednoczone Królestwo liczy na "pokojowe rozwiązanie kryzysu i przywrócenie wenezuelskiej demokracji". (Fot. Getty Images)
Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May oświadczył wczoraj, że rząd w Londynie wierzy w 'pokojowe rozwiązanie' kryzysu w Wenezueli oraz liczy na zakończenie rządów Nicolasa Maduro i przywrócenie demokracji w tym kraju.
Reklama

Juan Guaido - przewodniczący parlamentu Wenezueli, który pod koniec stycznia ogłosił, że tymczasowo przejmuje obowiązki głowy państwa - oświadczył wczoraj, że rozpoczęła się "końcowa faza" jego planu odsunięcia od władzy prezydenta Maduro, i wezwał Wenezuelczyków oraz armię do poparcia go, aby zakończyć "uzurpację" Maduro.

"Wyraźnie mówiliśmy, że Wielka Brytania wraz z jej międzynarodowymi sojusznikami uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, aż do czasu rozpisania wiarygodnych wyborów prezydenckich" - oznajmił rzecznik cytowany przez agencję EFE.

Rzecznik Theresy May zaznaczył, że "Wenezuelczycy wiele wycierpieli". (Fot. Getty Images)

Podkreślił, że Zjednoczone Królestwo liczy na "pokojowe rozwiązanie kryzysu i przywrócenie wenezuelskiej demokracji" oraz zakończenie rządów Maduro, ponieważ naród Wenezueli "wiele wycierpiał" i "zasługuje na lepszą przyszłość".

Guaido oraz opozycyjny polityk Leopoldo Lopez, który od prawie dwóch lat przebywał w areszcie domowym i został uwolniony przez armię na polecenie Guaido, wyszli wczoraj na ulice Caracas wraz z niewielką liczbą silnie uzbrojonych wojskowych. Agencja Reutera, powołując się na świadków, podała, że w pobliżu bazy La Carlota podczas wiecu Guaido doszło do wymiany ognia między towarzyszącymi politykowi mężczyznami w mundurach wojskowych a żołnierzami wspierającymi Maduro. Według informacji agencji, Guaido towarzyszyło około 70 żołnierzy.

Władze lojalne wobec Maduro zapewniają, że w Wenezueli nie dochodzi do przewrotu wojskowego. Przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego Wenezueli Diosdado Cabello informował, że opozycja nie zdołała przejąć kontroli nad bazą La Carlota, a minister obrony Vladimir Padrino przekonywał, że siły zbrojne "pewnie stoją na straży konstytucji państwowej i legalnych władz", mając na myśli Maduro.

W kraju tym od ponad trzech miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną. Jako pierwsze Guaido za prawowitego reprezentanta Wenezueli uznały Stany Zjednoczone, a ich śladem poszło ok. 50 innych państw, w tym większość członków UE. 

  Komentarze
  • Ronon Dex
   2 maja, 06:03

   Może pozostawmy przyszłość Wenezueli Wenezuelczykom bo jak jankesi albo ich angielskie przydupasy gdzieś kogoś "wyzwalają" i wprowadzają dyzmokrację to wychodzi z tego ISIS albo Al-Kaida...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.12.2019
  GBP 5.080 złEUR 4.285 złUSD 3.866 złCHF 3.926 zł

  Sport


  Reklama