Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rzecznik Praw Dziecka: Młodzi Polacy potrzebują pilnej pomocy psychiatrycznej

Rzecznik Praw Dziecka: Młodzi Polacy potrzebują pilnej pomocy psychiatrycznej
Problem fatalnej kondycji psychicznej młodych Polaków nasila się, a problemy psychiczne w Polsce są wciąż stygmatyzowane przez samo społeczeństwo. (Fot. Getty Images)
Ponad 600 tys. młodych ludzi potrzebuje pomocy psychiatrycznej, ale na wizytę czeka się miesiącami. Musimy pilnie podjąć działania, bo kryzys psychiatrii i psychologii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do wielu tragedii - zaalarmował polski rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.
Reklama
Reklama

Statystyki przytoczone przez rzecznika wykazują, że co drugi nastolatek w Polsce padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, a aż 7 proc. przyznaje się do próby samobójczej. "Ponad 600 tys. młodych ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy psychiatrycznej, ale na wizytę czeka się miesiącami. Musimy pilnie podjąć nadzwyczajne działania, bo kryzys psychiatrii i psychologii dziecięcej pogłębiany pandemią doprowadzi do wielu tragedii" - wskazał rzecznik w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Pawlak zaznaczył, że docenia rozpoczętą przez Ministerstwo Zdrowia reformę systemu opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą. Ale - zauważył - na jej efekty trzeba poczekać kilka lat, a młodzi ludzie z problemami nie mają tyle czasu.

"Czynników wpływających na obecną sytuację w psychiatrycznej opiece zdrowotnej nad osobami do ukończenia 18. roku życia jest dużo. Dlatego wprowadzanie rozwiązań w tym obszarze nie przyniesie efektu od razu. Znaczące efekty będą widoczne dopiero za kilka lat" - ocenił. Dlatego - podkreślił RPD - ministerstwa odpowiedzialne za pomoc dzieciom powinny szukać alternatywnych rozwiązań, które zapewniłyby młodym ludziom szybkie i fachowe wsparcie.

Z kolei w wystąpieniu do polskiej Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg Pawlak wskazał, że "w obowiązku nas wszystkich jest to, by dzieci w Polsce mogły jak najszybciej uzyskiwać pomoc w rozwiązywaniu ich problemów i przeciwdziałać sytuacjom tragicznym w skutkach".

Jak podkreślił rzecznik, grupą szczególnie narażoną na przemoc są małoletnie osoby, które odkrywają albo przeczuwają, że są seksualnie i emocjonalnie zainteresowane osobą tej samej płci, a także młode osoby, które bywają w ten sposób postrzegane. "Także dzieci wychowujące się w rodzinach ubogich lub obarczonych problemem alkoholizmu mogą być narażone na szykany i wyśmiewanie ze strony rówieśników" - dodał.

Czytaj więcej:

Znaczny wzrost liczby samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce

Nowe odkrycie naukowców. Po przechorowaniu COVID-19 mogą się pojawić zaburzenia psychiczne

Brytyjscy przychiatrzy przygotowują się na kryzys zdrowia psychicznego w UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama