Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rząd zlecił raport o szkole. Poznał smutną prawdę

Rząd zlecił raport o szkole. Poznał smutną prawdę
"Sami nauczyciele przyznają, że obecny program nauczania nie sprzyja umiejętności krytycznego myślenia". (Fot. Getty Images)
Promowanie powierzchownego uczenia, zabijanie spontaniczności, stawianie na grzecznych uczniów. To wnioski z analizy zleconej przez resort przedsiębiorczości - informuje 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

"Polska szkoła nie kształtuje w uczniach w wystarczającym stopniu kompetencji wychodzenia poza schematy, uczniowie boją się myśleć kreatywnie, nie umieją współpracować - piszą autorzy raportu Szkoła dla innowatora. To zaś są - zdaniem ekspertów - kluczowe kompetencje, które pozwalają na innowacyjność w dorosłym życiu. Stawiają tezę, że XIX-wieczny model szkoły funkcjonujący dziś w Polsce całkowicie się zdezaktualizował. Dlatego powinno się zmienić system" - pisze dziennik.

Jak czytamy, autorzy raportu diagnozują główne przeszkody, które są hamulcem rozwoju. "Jedna z nich to podstawa programowa, czyli rozkład jazdy lekcji. Sami nauczyciele przyznają, że obecny program nauczania nie sprzyja umiejętności krytycznego myślenia (tylko co trzeci uważa inaczej)" - czytamy.

Powołując się na raport, "DGP" zwraca uwagę, że główny grzech polskiej edukacji to promowanie powierzchownej nauki. "To powoduje, że 90 proc. wiedzy zostaje wkute na pamięć i szybko zapomniane" - dodaje.

Gazeta zauważa również, że "szkoła zabija spontaniczność, m.in. przez zakazywanie uczniom prób rozwiązania problemu, zanim poznają, jaka jest metoda jego rozwiązania". "W życiu codziennym zazwyczaj jest na odwrót. Tymczasem takie próby - jak podkreślają autorzy raportu - są brutalnie amputowane z procesu dydaktycznego" - wyjaśniono w artykule.

Według "DGP", autorzy raportu "zwracają uwagę, że kolejnym błędem, wpisanym w szkolną rzeczywistość, jest nagradzanie tych uczniów, którzy nie przekroczyli żadnych reguł". "A, jak wskazują eksperci, to, kto jest nagradzany w szkole, ma dużą siłę wychowawczą i motywującą. Sposób, w jaki szkoła kreuje bohaterów pozytywnych i bohaterów negatywnych ma fundamentalne znaczenie dla kształtowania kompetencji proinnowacyjnych" - czytamy. 

 

  Komentarze


  • Kakadu
   29 marca, 09:27

   No i co z takich raportow? Bylem w szkole 30 late temu, bylo tak samo. Bylem nauczycielem 20 lat temu przez kilka lat, bylo tak samo. Dzis z UK czytam ten raport, jest tak samo. Nie ma idealnej szkoly, ale jednak widze ze wyjazd to byla jedyna rozsadna decyzja, moze dzieci bede mial mniej wyedukowane wedlug polskich ekspertow z forum, ale za to szczesliwe i zyjace na poziomie, o ktorym w Polsce moglyby pomarzyc nie majac ojca burmistrza czy komendanta (albo ksiedza).

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama