Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rząd zachęca imigrantów do angażowania się w politykę

Rząd zachęca imigrantów do angażowania się w politykę
Współorganizatorem seminarium było Forum Polonia. (Fot. Archiwum Forum Polonia)
W Irlandii na prawie 1 000 radnych tylko 3 to imigranci. O tym, jak zaktywizować politycznie przyjezdnych, dyskutowano podczas sobotniego seminarium w ministerstwie sprawiedliwości.
Reklama

Współorganizatorem seminarium “Promoting Political Engagement of Migrants 2018” było Forum Polonia. Z ramienia organizacji w wydarzeniu wzięli udział: Agnieszka Wieczorkowska, Emilia Marchelewska, Aneta Kubas i Barnaba Dorda. Nie zabrakło także przedstawicieli Polonii z Cork, Longford, Waterford, Carrick-on-Suir, Kildare, Gorey i Navan.

“Na 949 radnych w Irlandii tylko troje to migranci. Powinniśmy wspólnymi siłami to zmienić i zachęcić więcej osób do kandydowania” - wskazał Joe O’Brien z Immigrant Council of Ireland.

Wydarzenie, które odbyło się w gmachu ministerstwa sprawiedliwości, otworzył minister integracji David Stanton.

"Mam nadzieję, że migranci będą się angażować nie tylko w wybory lokalne, ale wszystkie inne działania, poprzez które mogą mieć wpływ na kraj i swoje życie: lokalne inicjatywy, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, partie polityczne. W ten sposób mogą pokazać, że chcą dbać o kraj, w którym przyszło im żyć i mieszkać” - podkreślił.

Do udziału w seminarium zaproszono 100 liderów społeczności imigranckich z całego kraju oraz panel przedstawicieli partii politycznych. Głównym celem wydarzenia było promowanie wiedzy o prawach wyborczych przyjezdnych.

“W wyborach lokalnych może wziąć udział każdy dorosły mieszkaniec Irlandii i ważne jest, aby to prawo wykorzystać. Każdy też może kandydować do władz lokalnych i zachęcamy imigrantów do podejmowania tego kroku” - zaznaczył O’Brien.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy organizacji imigranckich – poza Forum Polonia były to Akidwa, Cairde, the International Organisation for Migration, New Communities Partnership, Places of Sanctuary Ireland oraz Wezesha.

Wspieranie zaangażowania politycznego imigrantów jest jednym z głównych zadań rządowej strategii Government’s Migrant Integration Strategy – A Blueprint for the Future.

Kolejne wybory samorządowe w Irlandii są zaplanowane na 2019 rok.

 

  Komentarze


  • Pawel
   28 marca, 15:39

   Niech sobie samych swoich radnych zostawia. Ich kraj i radni tez powinni byc ich.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama