Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rząd opóźnia publikację planów ws. przyszłych relacji z UE

Rząd opóźnia publikację planów ws. przyszłych relacji z UE
Brytyjski rząd wciąż nie opublikował planów w sprawie postbrexitowych relacji z UE. (Fot. Thinkstock)
Brytyjski dziennik 'Financial Times' poinformował, że premier Theresa May zrezygnowała z planów publikacji szczegółowego 150-stronicowego raportu nakreślającego plany przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE przed czerwcowym szczytem Rady Europejskiej.
Reklama

Gazeta zaznaczyła, że decyzję podjęto pomimo wcześniejszych publicznych deklaracji, że dokument pomoże w merytorycznej i otwartej debacie na temat przyszłych relacji kraju ze Wspólnotą przed spotkaniem głów państw i szefów rządów.

Według informacji "FT", brytyjski minister ds. wyjścia z UE David Davis jest "zawiedziony" opóźnieniem publikacji dokumentu, który uważa za "najważniejszy dokument od czasu referendum w sprawie członkostwa" w czerwcu 2016 roku.

Dziennik podkreślił, że decyzja została podjęta w kontekście niedawnych trudnych rozmów szefowej rządu z przedstawicielami biznesu, którzy mieli wyrazić niezadowolenie ze zbyt wolnego - ich zdaniem - postępu negocjacji.

Wcześniej rzecznik May potwierdził, że ustawa o wyjściu z Unii Europejskiej, stanowiąca podstawę prawną dla procesu opuszczenia Wspólnoty, wróci pod obrady Izby Gmin 12 czerwca.

W trakcie obrad nad treścią legislacji Izba Lordów wprowadziła 15 zmian, które zostały określone przez czołowe postaci w brytyjskim rządzie jako "nie do przyjęcia", m.in. poprawkę zobowiązującą rząd do pozostania we wspólnym rynku UE i unii celnej UE lub dającą parlamentarzystom prawo odrzucenia porozumienia ws. Brexitu i zmuszenia rządu do dalszych negocjacji z UE.

W Izbie Gmin rządząca Partia Konserwatywna dysponuje niewielką większością dzięki koalicji z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistów (DUP).

Grupa proeuropejskich posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała jednak, że jest gotowa rozważyć jednorazowe zagłosowanie wbrew stanowisku rządu i poparcie opozycji w celu wymuszenia ustępstw. To oznacza, że o wyniku kluczowych głosowań w tej sprawie mogą decydować pojedynczy posłowie, a rząd może przegrać niektóre z nich.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku.

Jaką drogę obierze brytyjski rząd? (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   5 czerwca, 16:52

   nieustawieni mają stracha !

  • Do czytelnik
   5 czerwca, 17:35

   Leci sie czytelnik bo z tej zazdrosci I zawisci Tak tu wszystkim dokuczasz,daj spokoj co ci zalezy,kto by sobie normalny glowe zawracal ciagle tym zeby komus dokuczac,nie lubisz polakow a sam nim jestes to nie zadawaj sie z nimi I nie zagladaj tutaj,

  • Yo
   5 czerwca, 23:42

   Dodawanie komentarzy regulamin redakcji gdzie jest regulamin skoro administracja pozwala na takie typy komentarzy jak ww czytelnik.

  • What u doing
   6 czerwca, 07:42

   Czekamy aż port w Dover stanie oraz Ryanair w dniu brexshitu, wtedy bedzie płacz. Ciekawe co five o clocki wyczaruja. Im sorry mate , no problem, carry on ha ha ha

  • THC
   6 czerwca, 08:54

   To jeszcze nie macie rezydenturki??? Dlatego zawsze tyle komentarzy jest, chcecie sie upewnic, ze was zostawia. Spakowani? hue hue hue

  • Robi
   6 czerwca, 10:23

   Czyli Uk jest z reka w nocniku bez pomyslu na przyszlosc.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama