Menu

Rząd UK: Nawet po £10 tys. dla właścicieli domów

Rząd UK: Nawet po £10 tys. dla właścicieli domów
Wysokość grantu będzie uzależniona od rocznych dochodów i ogólnego stanu nieruchomości. (Fot. Getty Images)
Właściciele domów w Wielkiej Brytanii dostaną od 5 do 10 tys. funtów na dostosowanie nieruchomości do nowej, ekologicznej rzeczywistości. Projekt o rekordowej wartości 2 mld funtów to kolejny etap programu, który zakłada zerową emisję zanieczyszczeń w UK do końca 2050 roku.
Reklama

Bezpłatne granty ogłosi dziś kanclerz skarbu Rishi Sunak. Pozyskane w ten sposób pieniądze będą mogły być przeznaczone wyłącznie na usprawnienia, które pomogą oszczędzać wodę i energię, a także ograniczą zanieczyszczenia wydzielane przez gospodarstwa domowe.

Zdaniem brytyjskiego rządu, granty w pośredni sposób uratują również nawet 100 tys. miejsc pracy na terenie kraju. Wysokość dotacji będzie uzależniona od rocznych dochodów i ogólnego stanu nieruchomości. Minimalny grant wyniesie 5 tys. funtów, a maksymalny - 10 tys. funtów.

Według Sunaka, umiejętne wykorzystanie dofinansowania pozwoli na znaczną obniżkę miesięcznych rachunków za prąd czy wodę. Przeciętne gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii oszczędzi w ten sposób średnio ok. 600 funtów rocznie.

Jak informuje brytyjska prasa, dotację będzie można wydać m.in. na izolację ścian i podłóg, wymianę drzwi i okien, a także na instalacje elektryczne oszczędzające energię (np. żarówki). 

Brytyjski rząd chce wspomóc finansowo właścicieli nieruchomości. (Fot. Getty Images)

Tymczasem opozycyjna Partia Pracy oskarża rząd, że po raz kolejny staje wyłącznie po stronie uprzywilejowanej części społeczeństwa. Laburzyści zasugerowali, że program byłby lepszy, gdyby objęto nim również osoby wynajmujące domy. 

Wielka Brytania aspiruje do bycia pierwszym kraje w Europie, który osiągnie zerową emisję zanieczyszczeń do 2050 roku.  W tym celu całkowicie zrezygnowano z nieekologicznych źródeł energii, a także ogłoszono zakaz sprzedaży samochodów na benzynę, który ma zacząć obowiązywać z początkiem 2035 roku. 

Obecnie projekt znajduje się na etapie związanym z samochodami elektrycznymi. Wielka Brytania posiada obecnie najlepszą infrastrukturę dostosowaną do potrzeb takich pojazdów w Europie, a w najbliższych miesiącach ich właściciele będą mieli m.in. możliwość darmowego parkowania w miastach, dzięki posiadaniu specjalnej, zielonej tablicy. 
 

Czytaj więcej:

UK: Zasiłek dla pracowników w ramach "furlough" wydłużony do końca października

Szkocja odpowiada na apel prostytutek. Będzie dodatkowe wsparcie finansowe

Koronawirus w UK: 8,9 mln pracowników pobiera rządową pomoc

Zielone tablice rejestracyjne w UK już jesienią

Po £500 dla każdego dorosłego w UK? Rząd rozważa taki pomysł

  Komentarze
  • Adas
   7 lipca, 17:54

   to chyba wlascicele powinni doplacic bo tak zdzieraja z ludzi

  • Celestyn76
   7 lipca, 18:41

   Zglupieli z tym sladem weglowym juz do reszty bo-jo powinien lrzeczytac malego ksiecia saint exuperyego jeden wy ich wulkanu emituje wiecej niz wszystkie fabryki swieta ale te buce razem a tym szwedzkim bekartem tego nie jarza bo polityczna poprawnosc I walka z globciem porylo I’m berety mialem sam robic elewacje ale jak dadza kasiore to czemu nie

  • THC
   7 lipca, 20:12

   Juz niedlugo ryle beda bezrobotni. hue hue hue ;D

  • Jaga
   7 lipca, 22:19

   celestyn 76 dwa razy czytalam Twoj wpis i dalej nie rozumiem. Po polsku piszesz czy w jakims narzeczu?

  • Do Celestyna 76
   7 lipca, 23:31

   Gdzie przeczytałeś o tych wulkanach ? Na forum płaskoziemców ? Wszystkie wybuchy roczne wulkanów emitują mniej niż 1 procent w porównaniu z działalnością człowieka i idzie to w miliony ton . Działalność człowieka idzie w dziesiątki miliardów ton Co2 rocznie .

  • Silnoręki
   8 lipca, 04:15

   Na dom trzeba zapracować biedaki.Mi się przyda kilka koła,dobrze że czekałem z oknami to wymienię z single glazing na double glazing.Może skuszę się też na kilka paneli słonecznych. Biedniejszego części społeczeństwa proszę o nie komentowanie tego artykułu.

  • Juliusz
   8 lipca, 05:31

   Kolejna bajeczka dla prostych ludzi reszta świata oprócz małej Europki ma niską emisję gdzieś i smrodzie ile wlezie.Rozdawnictwo kasy podatników bo chyba swojej że skarpety to nie dali.😂 Jeżeli tak zależy im na środowisku itp.to niech budują porządne domy z ociepleniem to nie trzeba będzie zużywać tyle gazu do ogrzania ich kartonowych domków no ale dostawcy gazu muszą zarabiać.Lobby paliwowe jest zbyt mocne więc nie odpuszcza sobie tak łatwo.Podczas pseudo pandemii okazało się że paliwo może być bardzo tanie bo ludzie a szczególnie firmy transportowe nie zużywają tyle paliwa.Teraz UK!

  • Wujek
   8 lipca, 07:37

   Celestyn76 naucz się pisać po polsku.

  • Huron
   8 lipca, 13:50

   Biedaczku polaczku, słaboręki... Tak bardzo marzysz o własnym mieszkaniu, że zacząłeś wierzyć, że już je masz? Hahaha zabawny jesteś jak clown :D

   Na dom trzeba zapracować biedaki.Mi się przyda kilka koła,dobrze że czekałem z oknami to wymienię z single glazing na double glazing.Może skuszę się też na kilka paneli słonecznych. Biedniejszego części społeczeństwa proszę o nie komentowanie tego artykułu.

  • Paszczak
   11 lipca, 23:12

   Gdy koza poluje to kura ogniem pluje

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama