Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rząd Theresy May: W czerwcu kolejne głosowanie ws. Brexitu

Rząd Theresy May: W czerwcu kolejne głosowanie ws. Brexitu
Umowa May została odrzucona już trzykrotnie. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd zapowiedział wczoraj, że do kolejnego głosowania nad wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w formie drugiego czytania projektu ustawy o opuszczeniu Wspólnoty dojdzie w pierwszym tygodniu czerwca. Nadal nie uzyskano wymaganej większości parlamentarnej.
Reklama

Dotychczas posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną umowę, każdorazowo wywołując poważne podziały w rządzącej Partii Konserwatywnej.

Służby prasowe Downing Street poinformowały o planach kolejnego głosowania po wieczornym spotkaniu premier Theresy May z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem w ramach trwających od kilku tygodni negocjacji, dotyczących znalezienia ponadpartyjnego porozumienia ws. Brexitu.

"Wieczorne rozmowy pomiędzy premier a liderem opozycji były przydatne i konstruktywne" - zaznaczono, dodając, że będą one kontynuowane w kolejnych dniach "w celu znalezienia stabilnej większości" w parlamencie.

Premier May i Jeremy Corbyn "chcą znaleźć ponadpartyjne porozumienie ws. Brexitu". (Fot. Getty Images)

Jak podkreślono, w trakcie rozmów szefowa rządu "wyraziła się jasno na temat swojej determinacji, aby doprowadzić do zakończenia rozmów i zrealizowania podjętej w referendum decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej". "To niezbędne, jeśli Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską przed letnimi wakacjami" - dodano.

Brytyjskie media podały jednak nieoficjalnie, że pomimo trwających rozmów, opozycyjna Partia Pracy wciąż nie planuje na tym etapie poprzeć rządowej propozycji, o ile nie uda się uzyskać ustępstw dotyczących m.in. przyszłego członkostwa Wielkiej Brytanii w unii celnej.

Wcześniej trzynastu byłych ministrów zaapelowało w liście otwartym do premier May, by nie ustępowała żądaniom ze strony laburzystów, oceniając, że byłaby to "zła strategia". Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. faworyci do zastąpienia szefowej rządu Boris Johnson i Dominic Raab, a także zwolniony niedawno ze stanowiska były minister obrony Gavin Williamson.

Downing Street liczy na szybkie porozumienie ws. warunków wyjścia z Unii Europejskiej, bo pozwoliłoby to na uniknięcie kłopotliwej politycznie sytuacji, w której wybrani w przyszłym tygodniu europosłowie objęliby swoje mandaty w Parlamencie Europejskim na nową kadencję ponad trzy lata po referendum z 2016 roku i pomimo trwającego procesu opuszczenia Wspólnoty.

 

  Komentarze


  • Brexit
   15 maja, 15:16

   Brexit jest osłona przed kryzysem gospodarczym. Wymuslono go po to żeby Brytole nie obwiniali rząd o porażkę i duże bezrobocie.

  • Marek
   15 maja, 15:34

   Tyle że Borys J jako szef rządu znaczy że w Szkocji konserwatyści w wyborach dostaną mniej głosów niż ich partia ma członków, a do powstrzymania Szkocji przed niepodległością będą musieli Anglicy wysłać wojsko. Irlandia Północna to podobna szopka po brexicie i powrót IRA z niebytu. United Kingdom to obecnie państwo istniejące teoretycznie. Brexit to nie wyście z Uni, to rozpad UK

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama