Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rusza druga edycja Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego

Rusza druga edycja Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego
Pierwsza edycja Forum Belwederskiego odbyła się w ubiegłym roku w warszawskim Belwederze, skąd wydarzenie wzięło swoją nazwę. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
Ponad 250 liderów społeczeństwa obywatelskiego, nauki, biznesu i polityki weźmie udział w rozpoczynającej się w poniedziałek drugiej edycji Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego. Tematem przewodnim są relacje między obu krajami w obliczu zmian w Europie.
Reklama

Tegoroczne Forum rozpocznie się w Londynie od przyjęcia w należącym do brytyjskiego MSZ Lancaster House w pobliżu królewskiego Pałacu Buckingham. Oba rządy reprezentować będą wiceministrowie spraw zagranicznych ds. europejskich: Sir Alan Duncan i Konrad Szymański.

Jutro dyskusje przeniosą się do położonego w londyńskim City XVIII-wiecznego Mansion House, gdzie odbędzie się sesja plenarna poświęcona perspektywom zmieniającej się Europy, z udziałem szefa ośrodka analitycznego Centre for European Reform Charlesa Granta, historyka prof. Andrzeja Nowaka i analityka biznesowego Wojciecha Jakóbika, a także przedsiębiorczyni Marty Krupińskiej i przedstawicielki polskich naukowców w Wielkiej Brytanii Joanny Bagniewskiej.

Następnie uczestnicy wezmą udział w sześciu debatach dotyczących polityki zagranicznej, wyzwań migracyjnych, wspólnej historii, przyszłości relacji biznesowych i wspólnej pracy nad rozwojem innowacyjnych technologii, a także zmian społecznych i przyszłości milionowej społeczności Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii w obliczu planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Pierwsza edycja Forum Belwederskiego odbyła się w ubiegłym roku w warszawskim Belwederze, skąd wydarzenie wzięło swoją nazwę. Inicjatywa zorganizowania konferencji pojawiła się na jesieni 2016 roku po inauguracyjnej sesji konsultacji międzyrządowych pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad milion Polaków. Jak wynika z rejestru Companies House, prowadzą oni ponad 30 tys. firm. Z kolei aż 26 ze 100 największych brytyjskich firm notowanych na giełdzie w Londynie ma swoje inwestycje w Polsce, w tym m.in. Tesco, Rolls Royce, Royal Bank of Scotland, EasyJet i BAE Systems.

Historia znacznej obecności Polaków w Wielkiej Brytanii sięga okresu II wojny światowej. W latach 1940-1990 Londyn był również siedzibą polskiego rządu na uchodźstwie.

 

  Komentarze


  • PiS sprzeda nas oraz UE?
   19 lutego, 13:46

   Czy PiS wciaz chce nas sprzedac? UK a szczegolnie brytyjskiemu rzadowi Nie mozna ufac. Churchill juz nas sprzedal, wpychajac w sowieckie lapy na 50 lat. Gdyby Nie to Polska bylaby w czolowce Zachodu. Nikt Nie chcialby nawet emigrowac. Bylibysmy bogatym krajem. Polska musi trzymac sie z UE. W pojedynke damy sie tylko ograc Brytyjczykom. Jesli chca, to niech wychodza. O nic nie bedziemy sie prosic. Nie chca chrzescijan z UE, jako sily roboczej, to beda miec muzulmanska sile robocza. Ktos musi na nich zapracowac.Badzcie Polacy dumni.Badzmy asertywni.Doceniajmy UE.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama