Rust-free Federer launches Melbourne campaign with sublime win

Federer walczy o poprawę należącego do niego rekordu liczby tytułów wielkoszlemowych w męskiej grze pojedynczej. (Fot. Getty Images)
Roger Federer showed no sign of rust despite a lack of match practice ahead of the Australian Open as he launched his bid for a record-extending 21st Grand Slam title by hammering Steve Johnson 6-3 6-2 6-2 in the first round on Monday.

Federer pewnie pokonał na otwarcie 75. w rankingu ATP Amerykanina Steve'a Johnsona 6:3, 6:2, 6:2. 38-letni Szwajcar zainaugurował tym meczem sezon. Spotkanie zostało na chwilę przerwane w trakcie pierwszego seta z powodu deszczu. Po krótkiej przerwie na zasunięcie dachu zawodnicy wrócili do rywalizacji.

Helwet po raz 21. występuje w Australian Open. Wyprzedził tym samym reprezentanta gospodarzy Lleytona Hewitta, z którym dotychczas dzielił miano singlisty z największą liczbą startów w tym turnieju.

Federer walczy o poprawę należącego do niego rekordu liczby tytułów wielkoszlemowych w męskiej grze pojedynczej. Z 20 triumfów w zawodach tej rangi sześć (2004, 2006-2007, 2010, 2017-18) odniósł na kortach twardych w Melbourne.

W drugiej rundzie jego rywalem będzie francuski kwalifikant Quentin Halys lub Serb Filip Krajinovic.

Pierwszego dnia z turniejem pożegnało się już dwóch rozstawionych tenisistów. Numer "13" okazał się pechowy dla Denisa Shapovalova, który uległ Węgrowi Martonowi Fucsovicsowi 3:6, 7:6 (9-7), 1:6, 6:7 (3-7). Kanadyjczyk w trakcie meczu wdał się w kłótnie z sędzią, który ukarał go za uderzenie rakietą o kort. Występujący z "25" Chorwat Borna Coric z kolei przegrał z Amerykaninem Samem Querreyem 3:6, 4:6, 4:6.