Menu

Rośnie ryzyko epidemii tropikalnych chorób w Europie

Rośnie ryzyko epidemii tropikalnych chorób w Europie
Uwaga na komary! (Fot. Getty Images)
Osoby planujące wakacje w Hiszpanii, Włoszech i innych krajach śródziemnomorskich, powinny uważać na komary. Istnieje poważne ryzyko zachorowań na choroby tropikalne.
Reklama

Według magazynu "Which? Travel", niektóre części Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki są bezpieczniejsze niż Europa. Stary Kontynent jest coraz bardziej zagrożony ze wględu na zmiany klimatyczne i wzmożenie częstotoliwości podróży zagranicznych.

Odwiedzających plaże śródziemnomorskie ostrzegano, aby latem tego roku chronili się przed ukąszeniami komarów. Choroby występujące wcześniej tylko w tropikach zarażają turystów i mieszkańców w krajach europejskich, takich jak Grecja, Francja, Włochy i Hiszpania. W tym miesiącu władze na Costa Blanca zgłosiły pierwszy przypadek Zika w Hiszpanii.

Trzech islandzkich turystów zachorowało po wakacjach w Alicante. W listopadzie ubiegłego roku mieszkaniec Barcelony zgłosił pierwszy przypadek gorączki Denga w regionie.

Pierwsza epidemia Zika we Włoszech w 2007 r. dotknęła 217 osób. Dziesięć lat później odnotowano co najmniej 200 infekcji. Ogniska wystąpiły również we Francji w latach 2010, 2014 i 2017.

Przenoszony przez komary wirus pochodzi z Afryki, ale rozprzestrzenił się w Azji, Ameryce i Europie. Infekcja zazwyczaj cechuje się przebiegiem bezobjawowym lub ma symptomy grypopodobne i towarzyszącą im wysypkę.

Do Europy dotarł także wirus Denga, który również jest roznoszony przez ukąszenia.

Infekcyjna choroba tropikalna powoduje gorączkę, ból głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypkę, przypominającą odrę. W odosobnionych przypadkach choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej z krwotokami, trombocytopenią i hipowolemią, może się także rozwinąć wstrząs.

Według specjalistów, zagrożenie stanowi takze gatunek komara tygrysiego, który rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko. Zagrożona jest Europa, ale przewiduje się, że mimo znacznie niższych temperatur, wkrótce dotrą one nawet do Skandynawii. Dotychczas zadomowiły się w Niemczech i we Francji, a szczególnie rozprzestrzeniają  się na obszarach miejskich i podmokłych.

Komary tygrysie dotarły także do Czech. Odnotowano przypadek ukąszenia przez komara tygrysiego, w wyniku którego zmarła jedna osoba.

Według eksperta dr Jamesa Logana z londyńskiej School of Tropical Medicine, roznoszące śmiertelne choroby gatunki komarów, opanowały większość Europy. Zauważono je w Belgii, Francji, Hiszpanii, a nawet w Wielkiej Brytanii. Logan uważa, że ryzyko jest wciąż niskie w porównaniu z tropikami - ale ludzie powinni podjąć środki ostrożności, szczególnie w przypadku dzieci. Jednocześnie radzi, by na plażach śródziemnomorskich używać środka odstraszającego. Wśród polecanych znajdują się środki zawierające: Deet, PMD, IR3535 lub Picaridin.

Unikać natomiast należy naturalnych środków, takich jak olejek cytronelowy, które nie okazały się skuteczne. Uważa się, że komar aedes przybył do Europy dzięki jajom przyczepionym do używanych opon transportowanych z Azji Południowej.

Chociaż ryzyko poważnej choroby jest nadal niskie, ukąszenia mogą być bolesne i mogą zostać zainfekowane.

Łagodniejsze zimy oznaczają, że gatunki mogą łatwiej przetrwać w europejskim klimacie.
 

  Komentarze
  • Eko
   27 czerwca, 08:24

   Tak więcej ich ściągajcie nierobów ...

  • Marian wasowski
   27 czerwca, 11:25

   Kaczynski to juz przewidzial

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama