Menu

Rosji i Anglii grozi dyskwalifikacja z Euro. Wszystko przez zamieszki

Rosji i Anglii grozi dyskwalifikacja z Euro. Wszystko przez zamieszki
Przed wczorajszym meczem doszło po poważnych zajść między kibicami obu zespołów (Fot. Getty Images)
Jeżeli ponownie dojdzie do awantur z udziałem fanów Rosji i Anglii, obie drużyny mogą zostać wykluczone z piłkarskich mistrzostw Europy - ogłosiła dzisiaj Komisja Dyscyplinarna UEFA.
Reklama

Przed wczorajszym meczem Anglia - Rosja w Marsylii doszło po poważnych zajść między kibicami obu zespołów. W Starym Porcie interweniowała policja, użyto gazów łzawiących i armatek wodnych.

Pod koniec spotkania (1:1) grupa rosyjskich fanów przedarła się do sektorów, w których znajdowali się kibice drużyny przeciwnej i ich zaatakowała. Ci zaczęli przeskakiwać przez ogrodzenie, by uciec. Po ostatnim gwizdku starcia przeniosły się na ulice i trwały kilka godzin.

Dzisiaj w godzinach południowych policja podała najnowsze informacje o przebiegu nocnych zajść. Rannych zostało 35 osób, siedem z nich przewieziono do szpitala. Stan trójki poszkodowanych jest ciężki. Jeden z Anglików znajduje się w stanie zagrażającym życiu.

Prefekt policji w Marsylii Laurent Nunez podkreślił, że szybka interwencja służb zapobiegła o wiele gorszym skutkom zajść.

"Nasze zachowanie było optymalne, nie mogliśmy reagować natychmiast na stadionie, gdyż mogło dojść do paniki. A wtedy rannych byłoby o wiele więcej" - wyjaśnił Nunez, odpowiadając na zarzuty skierowane do policji o zbyt wolną reakcję.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji zaapelowało do UEFA o sankcje dla reprezentacji Anglii i Rosji. Zdaniem resortu tylko takie działania mogą powstrzymać narastającą agresję.

Rzecznik francuskiego MSW Pierre-Henri Brandet potwierdził, że rozważane jest wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu w dniach meczu nie tylko w miastach, gdzie będą grały oba zespoły, ale we wszystkich dziewięciu.

Przerażony zajściami jest trener Hiszpanii Vicente del Bosque.

"Sądziliśmy, że takie zachowania już się nigdy nie wydarzą, gdyż normalni kibice wiedzą, jak bardzo one szkodzą wizerunkowi futbolu. To nie są fani, to są bandyci! Tego nie można tolerować" - stwierdził szkoleniowiec obrońców tytułu.

Organizatorzy mistrzostw podjęli decyzję o zwiększeniu środków bezpieczeństwa podczas kolejnych spotkań zespołów Rosji i Anglii.

"Sborna" w fazie grupowej zagra jeszcze 15 czerwca w Lille ze Słowacją i 20 czerwca w Tuluzie z Walią. Anglia 16 czerwca spotka się w Lens z Walią, a cztery dni później w St. Etienne ze Słowacją.

‹

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.11.2019
  GBP 5.001 złEUR 4.281 złUSD 3.885 złCHF 3.921 zł

  Sport


  Reklama