Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Russia is arming itself: New missiles for which the US anti-missile system "will not be an obstacle"

Russia is arming itself: New missiles for which the US anti-missile system "will not be an obstacle"
Rosja stawia na modernizację swojej armii. Zdaniem ekspertów, do wyścigu zbrojeń na potęgę dołączają również inne kraje. (Fot. Getty Images)
In 2020, they were added to the Russian army, incl. new ships, missile systems and modernized tanks. New weapons are being deployed in strategic regions of the country. Work is underway on the promising weapons announced by President Vladimir Putin.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Najnowszym nabytkiem rosyjskiej armii jest m.in. duży okręt desantowy Piotr Morgunow projektu 11711. Jednostka, która oficjalnie weszła do służby we Flocie Bałtyckiej w grudniu, jest w stanie zabrać na pokład 13 czołgów bądź ponad 30 pojazdów opancerzonych. Przeznaczona jest do transportu i wysadzenia desantu i może przewieźć do 300 żołnierzy piechoty morskiej. Piotr Morgunow jest pierwszym seryjnym okrętem tego typu; jego poprzednikiem jest prototypowy Iwan Gren.

W październiku do służby wszedł lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym projektu 22220, opisywany przez media w Rosji jako największy i najpotężniejszy lodołamacz na świecie. Jego długość wynosi 173,3 m, szerokość - 34 m, wyporność - 33,5 tys. ton.  W tym roku do służby weszły także fregata Admirał Kasatonow oraz okręt atomowy Kniaź Władimir. Rosyjska Flota Czarnomorska otrzymała zaś patrolowiec modułowy Paweł Dierżawin.

Oczekiwany jest też najnowocześniejszy rosyjski system przeciwrakietowy - S-500 Prometeusz, którego testy zaczęły się w sierpniu br. Władze zapewniają, że będzie gotowy w 2021 roku. Ten mobilny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej podczas testów zdołał - według prasy zachodniej - trafić w cel na odległość 481,2 km. Jest to dystans o około 80 km większy niż osiągają wszelkie inne obecnie istniejące systemy. Dowódca rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych Siergiej Surowkin informował w lipcu br., że S-500 będzie w stanie niszczyć broń hipersoniczną wszystkich modyfikacji i będzie zdolny do rażenia celów w przestrzeni kosmicznej.

Już w 2018 roku Putin utrzymywał w tradycyjnym orędziu, że Rosja dysponuje systemami uzbrojenia, które nie mają odpowiedników na świecie. W 2020 roku siły zbrojne przeprowadzały testy niektórych tych systemów. To m.in. hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon, który w październiku br. został wystrzelony z fregaty Admirał Gorszkow na Morzu Białym, po czym trafił w cel w odległości 450 km na Morzu Barentsa.

Prędkość pocisku Cyrkon określana jest na ok. 9 machów, a zasięg na ponad 1 000 km. Cyrkon wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych) będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Po zakończeniu testów Cyrkon ma w latach 2020-2021 znaleźć się na wyposażeniu rosyjskiej marynarki wojennej, na okrętach podwodnych i nawodnych.

Inna anonsowana przez Putina broń - zestaw Awangard - pod koniec 2019 roku trafiła po raz pierwszy do jednego z pułków rakietowych w obwodzie orenburskim. W bieżącym roku trwało przezbrajanie pułku na nowe systemy i do końca roku pod Orenburgiem miały powstać dwie platformy startowe. W grudniu br. po raz pierwszy opublikowane zostało nagranie wideo z zestawem Awangard: na filmie zademonstrowano umieszczenie tej broni w wyrzutni.

Według oficjalnych rosyjskich źródeł, poruszająca się lotem ślizgowym nad gęstymi warstwami atmosfery nuklearna głowica Awangard może osiągać prędkość nawet 20 razy większą niż dźwięk oraz wykonywać manewry unikowe dla obezwładnienia obrony przeciwrakietowej.

Na swej dorocznej konferencji prasowej 17 grudnia br. Putin powtórzył, że dla rosyjskiej broni - w tym dla systemu Awangard - amerykański system obrony przeciwrakietowej nie będzie stanowić przeszkody. Wspomniał także, że trwają i "idą dobrze" prace nad podwodnymi dronami z napędem atomowym Posejdon. Nie jest jasne, na jakim etapie są te prace, ale w 2020 roku armia testowała nowy model okrętów podwodnych Biełgorod, przystosowanych do przenoszenia Posejdonów. Agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła, informowała, że testy te będą trwać jeszcze półtora roku.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania nałożyła sankcje na Rosjan za cyberatak na Bundestag

Sondaż: Polacy bardziej ufają NATO i UE niż własnemu rządowi

Szwecja coraz bliżej wstąpienia do NATO

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement